Nebeským kolosům požehnal otec František z moravskotřebovského kláštera. Podle františkána je využití přírodních živlů pro lidi přínosem. Ke čtyřem větrníkům časem přibudou další. Ředitel společnosti Martin Hofman vytipoval další lokality v krajině, která nabízí ideální podmínky pro provoz elektráren.

Samozřejmě vše záleží na vstřícnosti obce a jejích občanů, kteří se ke každému novému projektu vyjadřují. „Konkrétně se zastupiteli Gruny se nám spolupracuje velice dobře,“ chválí vstřícnost vesnice Martin Hofman. Lidem ze Žipotína větrníky nevadí. Žádný hluk k nim nedoléhá, jak se obávali. Uvítali by ale levnější elektřinu.

„Trochu mi vadí, že vyrobená energie jde zpátky do sítě. Domácnostem by se každá ušetřená koruna hodila,“ říká Josef Němec ze Žipotína, který má větrníky za humny. Obec však nepřijde zkrátka. Společnost jí vyplatí jednorázovou peněžní částku.

Její výši však kvůli konkurenci Martin Hofman tají. Starosta Gruny Alois Křivánek je zdrojům čisté energie nakloněn. Obecní objekty již několik let vytápějí biomasou. K větrným elektrárnám v Pohledech a Žipotíně přibyly další. V Koclířově lidé před dvěma lety v referendu větrníky odmítli. Čeká je nové hlasování.

Větrný park vyroste také u Vítějevsi.