Speciální nadační fond založený minulý rok má shánět peníze a zajistit rozvoj zdravotnických zařízení na Litomyšlsku. V současné době je na účtu jeden milion korun, který tam vložil zřizovatel fondu, tedy město Litomyšl.

Pokud přispějí další dárci, v Litomyšlské nemocnici by už věděli, na co peníze použít. „Potřebovali bychom pro rehabilitační oddělení přístroj pro rázovou vlnu. Spektrum jeho použití je široké. Určený je pro rehabilitaci, ortopedii, neurologii, poúrazové stavy… Tento přístroj bohužel v Litomyšli není," sdělil Deníku ředitel nemocnice Miroslav Vlach.

Peníze však nezamíří pouze do Litomyšlské nemocnice. „Nadační fond pro rozvoj zdravotnictví Litomyšlska byl založen s cílem financovat potřeby zdravotnictví regionu. Nemá se jednat pouze o peněžní injekce Litomyšlské nemocnici, šanci mají mít i privátní poskytovatelé zdravotní péče, výjezdové stanoviště záchranky nebo třeba charita," vysvětlila účel fondu Jana Bisová, tisková mluvčí města Litomyšl.

Rozhoduje rada

O tom, komu nakonec peníze pomůžou, rozhodne sedmičlenná správní rada. V ní nechybí například starosta Litomyšle Radomil Kašpar nebo ředitel Litomyšlské nemocnice Miroslav Vlach.

Radnice se od srpna snaží fond přiblížit sponzorům. Pokud se jim podaří sehnat finance, tak to pacienti poznají například na lůžkových odděleních, která mají být kvalitnější a dostupnější. Z fondu mají finance pomoci také místním zdravotníkům při modernizaci přístrojů.