VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnictví? Považují ho za pozitivní adrenalin

Svitavy - Dobrovolně, bez povinnosti, se starají o druhé. Nezůstali bez povšimnutí. Lidé z jejich okolí je nominovali na ocenění v anketě Den D. Ze svitavského okresu má šanci na získání sošky anděla pět nominovaných. Do příští středy můžete dát hlas svému favoritovi v internetovém hlasování.

28.2.2008
SDÍLEJ:

SOŠKU ZA NEZIŠTNOST vloni obdržela Iva Šplíchalová z Litomyšle, kde zakládala sdružení pro mentálně postižené.Foto: DENÍK/Magdalena Navrátilová

Zdravotně postižení se stali osudem pro Radoslavu Vrabcovou a Jaroslava Trávníčka z Poličky stejně jako pro Ludmilu Kolaříkovou ze Svitav. Její vnuk se narodil s Downovým syndromem, což byla pro Kolaříkovou rodinu bolestná skutečnost.

„Prostudovala jsem mnoho knih, abych se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí,“ vzpomíná na impulz před devatenácti lety Ludmila Kolaříková, čestná členka českého Sdružení pro mentálně postižené.

O mladé hasiče se sedm let nezištně stará Irena Švichká ze Sboru dobrovolných hasičů v moravskotřebovské části Udánky. „Připravuje děti na hasičské soutěže. Její svěřenci si vedou velmi dobře v okrese i republice,“ zdůvodňuje návrh dobrovolné hasičky Stanislav Zemánek.

Pionýři z Poličky vsadili na Bohumíra a Danu Erbesovi. Dobrovolnickou činnost vykonávají 37 let. Pořádají tábory pro členy i nečleny organizace. S mladými muzikanty se pravidelně účastní republikových kol Dětské Porty.

Při slavnostním galavečeru 6. března ve Východočeském divadle v Pardubicích budou již tradičně oceněni ti, kdo pracují bezplatně ve prospěch druhých. O jedné z cen může rozhodnout i široká veřejnost v internetovém hlasování.

„Navštivte náš web, dejte hlas svému dobrovolníkovi, podívejte se na naše stránky a třeba se i vy zatoužíte stát na chvíli dobrovolníkem, je to takový pozitivní adrenalin,“ vyzývá k hlasování Leoš Malina z občanského sdružení SKP-CENTRUM.

Všech padesát pět nominačních listů najdete na adrese www.skp-centrum.cz/dend. Návštěvníci webu tak mohou elektronicky hlasovat pro kandidáta, který je zaujme. Internetové hlasování končí ve středu.

(mag)

 

Vrabcová, Ing. Radoslava

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: od roku 2002 (6 let) Kde vykonává činnost: Dětské informační centrum o.s. Polička Paní Vrabcová se podílela jako dobrovolník na činnosti sdružení Kamínek, a to hlavně v oblasti zajištění činnosti tohoto sdružení. Založila DIC Polička, kde spolu s ostatními spoluzakladateli rozšířila nabídku služeb pro rodiny s dětmi s postižením a pro nefungující rodiny. Iniciovala vznik vzdělávacích kurzů - angličtina, výuka na PC. Podílela se na rozvoji komunitního plánování soc. služeb v triádě Pardubického kraje. V současné době je sice zaměstnancem DIC Polička, ovšem i přesto dobrovolně pracuje v aktivitách, které nejsou hlavní činnosti sdružení nebo jsou organizovány partnerskými organizacemi (Svatojosefovská jednota, KDU-ČSL, Minigolf klub Polička) – kluby osob se zdrav. postižením a seniorů, běh Terryho Foxe, při sportovních aktivitách.

Navrhovatel: Jana Roušarová

Kolaříková, Ludmila

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 19 let Kde vykonává činnost: okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené V roce 1986 se Ludmila Kolaříkové narodil vnouček Marek s onemocněním Downův syndrom, těžká vada srdce a plicní hypertenze. Tato pro celou rodinu velmi bolestná skutečnost ji přivedla k práci pro mentálně retardované. Prostudovala mnoho knih a brožur, aby se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí. Zjistila, že ve Svitavách existuje okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené (OV SPMP), které řídil pan učitel Jaroslav Polák, otec retardované dcerky. Přihlásila se do sdružení a od roku 1987 pomáhá zlepšit život retardovaných. Krátce nato nastal problém zemřel náhle motor sdružení p. Polák. Chyběla hnací síla, vynalézavosti, akceschopnost, odvaha a vůle aktivizovat programy, které by pomáhaly mentálně postiženým a jejich rodinám. Bylo zapotřebí v práci pokračovat, uvolila se tedy p. Poláka nahradit. Bylo nutno informovat lidi, kteří o problematice mnoho nevěděli. Započalo se s vydáváním brožurek, pořádáním výstav prácí mentálně retardovaných, zajišťováním rehabilitačních pobytů, ozdravných pobytů k moři, poznávacích výletů a mnoho dalších aktivit. Ve Svitavách také nebyla tolik potřebná škola pro retardované. Cesta ke zřízení tohoto zařízení byla velmi trnitá a hrbolatá. Po dvou letech odírání si podpatků, vyjednávání na úřadech, zdůrazňování NUTNOSTI zřízení školy pro retardované, byla v roce 1993 zřízena. Dvě volební období zastupovala okres Svitavy v republikovém výboru SPMP Praha. V roce 2007 kvůli věku z funkce odstoupila. Na XI. Národní konferenci SPMP ČR byla jmenována Čestnou členkou SMMP ČR.

Navrhovatel: Eva Jílková

Trávníček, Jaroslav

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 2 roky Kde vykonává činnost: Oblastní charita Polička Jaroslav Trávníček dochází ve svém volném čase do Denního stacionáře a sociálně terapeutických AC dílen, které poskytují služby dospělým osobám s mentálním postižením. Zapojuje se do denního programu a nabízí alternativy k volnočasovým aktivitám. Svým sportovním založením a velkým smyslem pro humor rozšiřuje nabídku našich služeb o sportovní aktivity – pravidelné plavání v krytém bazéně, cvičení v tělocvičně ZŠ Na lukách a přináší legraci a zábavu. Dále je velkou oporou při pořádání akcí pro veřejnost – např. dětský karneval, oslavy 15ti let od založení farní charity v Poličce. Jaroslav Trávníček je živým důkazem toho, že „stará láska nerezaví“. V letech 2001-2002 v Oblastní charitě pracoval jako pracovník v sociálních službách v Denním stacionáři pro osoby s mentálním postižením. Po změně zaměstnání zůstal s kolegy a hlavně s uživateli služeb dále v kontaktu formou příležitostných návštěv, kdy s nimi trávil společné chvilky při denním programu v zařízení nebo soukromě u kávy v restauraci, kam je čas od času pozval. Asi po roce od svého odchodu přišel s nabídkou věnovat část svého volného času našim uživatelům, a to pravidelně. Nabídku uskutečnil a dosud ji nemá v úmyslu ukončit. Vedle vřelého vztahu k uživatelům je J. Trávníček i dlouholetou oporou naší organizace, neboť se na něho obracíme o pomoc, kdykoliv si to mimořádná příležitost vyžaduje – zejména při pořádání různých reprezentačních akcí charity pro poličskou veřejnost apod. Jeho spontánní a neokázalý zájem a vytrvalost jsou naprosto vzácné.

Navrhovatel: Oblastní charita Polička

Švichká, Irena

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 7 let Kde vykonává činnost: Moravská Třebová, Sbor dobrovolných hasičů, oddíl Mladí hasiči Nominovaná od roku 2001 pracuje jako vedoucí oddílu Mladých hasičů při Sboru dobrovolných hasičů Moravská Třebová – Udánky, který sdružuje mládež z celého města ve věku od 4 do 18 let. Děti připravuje na hasičské soutěže na úrovni okresu – kraje – republiky, kde si vedou velmi dobře. Například: úspěšná účast v republikové soutěži v Liberci v r. 2005, v r. 2007 memoriál Malíkov 1. místo mladší žáci, 2. místo starší žáci, 2x pohár dorostenců Kunčina, Sušice atd. Ve spolupráci s MŠ pořádá letní tábory pro děti. Připravuje a školí starší děti s cílem získat osvědčení instruktora, v r. 2007 se to podařilo třem dětem. Skupina dětí má v současnosti 27 členů.

Erbesovi, Dana a Bohumír

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 37 let Kde vykonává činnost: Pionýr Polička Dlouholetá činnost v organizaci pionýr, pořádání letních táborů pro členy i nečleny pionýra. Bohumír Erbes hospodář pionýra, správce základny a údržbář vozidla. Dana Erbenová táborová dříve vedoucí, nyní zdravotnice a babička, oddílová vedoucí oddílu Pátek první pomoc a účast na republikových kolech dětské Porty.

Navrhovatel: Pionýr Polička

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel250 Kč

Specialisté, metodičtí poradci pro výuku cizích jazyků Lektor/ka anglického jazyka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výuka bude probíhat ve čtvrtek v čase 9:30-11:30 (nebo 10:00-12:00) a 12:00-16:00. Jazyková zkouška či certifikát na úrovni C1 podmínkou, v případě zájmu pošlete, prosím, životopis na hr@vzdelavanimetis.eu. Do předmětu e-mailu uveďte "Výuka AJ Svitavy "., , Kontakt pouze emailem, nikoliv fyzicky na pracovišti!. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - svitavy (nám. míru 108), náměstí Míru, č.p. 108, 568 02 Svitavy 2. Informace: Alena Svobodová, +420 604 500 052.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník115 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Pracovník/pracovnice skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 115 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: spolehlivost a zodpovědnost, částečná práce na PC, řidičské oprávnění skupiny C výhodou, Výhody: závodní stravování, týden dovolené navíc, výhodné mobilní tarify i pro rodinné příslušníky. , , PP na dobu určitou s výhledem na dobu určitou.. Pracoviště: Tht polička, s.r.o., Starohradská, č.p. 316, 572 01 Polička. Informace: Jana Pazderová, +420 725 962 475.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce20 000 Kč

Prodavači sportovních potřeb prodavač/ka cyklistického zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výborná komunikace, příjemné vystupování, časová flexibilita, znalost sortimentu výhodou, základní znalost práce s PC, kladný vztah ke sportu, Kontakt e-mailem, stravenky. Pracoviště: Dům sportu stratílek, s.r.o., Smetanovo náměstí, č.p. 91, 570 01 Litomyšl. Informace: Veronika Stratílková, +420 602 133 546.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní20 000 Kč

Mzdoví účetní Mzdoví a personální účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, nástup možný ihned, , Požadujeme: znalost personální a mzdové agendy, zákoníku práce, uživatelskou znalost MS Excel a Word, časovou flexibilitu v době uzávěrky, pečlivost, samostatnost, odolnost vůči stresu, praxe na obdobné pozici výhodou, , Nabízíme: práci v prosperující firmě, věrnostní odměnu, odměnu za neabsenci, příspěvek na stravování., , Životopisy posílejte e- mailem do 27.2.2018, poté budou probíhat výběrové pohovory.. Pracoviště: Mach drůbež a.s., Partyzánská, č.p. 322, 570 01 Litomyšl. Informace: Dagmar Myšková, +420 461 616 111.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chřipka. Ilustrační foto.

Zůstanou doma kvůli chřipce

Dobové fotky ukazují, jak se žilo ve městech a obcích regionu za Československa. Unikátní seriál ve vašem Deníku najdete každý pátek.

Jak se žilo v Československu: Hřebeč

Sakury mizí z Litomyšle

Litomyšl - Avizované kácení sakur na ulici 9. května v Litomyšli začalo. 

Večeři pro rodinu spořádal maxijedlík za deset minut

Bystré, Bystřice nad Pernštejnem – Další „žrací“ úspěch si v sobotu připsal na své konto Jaroslav Němec z Bystrého (s cenou uprostřed).

AKTUALIZOVÁNO

Auto s matkou a dvěma dětmi havarovalo u Holic. Žena nepřežila

Holice – U tragické dopravní nehody nákladního a osobního vozu zasahují záchranáři na obchvatu Holic.

Česko má další zlato. Vysloužil si ho v Koreji olympijský dům

/FOTOGALERIE/ Jedno zlato už česká výprava díky lyžařce a snowboardistce Ester Ledecké z Pchjongčchangu má. Česko se však dočkalo ještě dalšího prvenství. Tentokrát ovšem nikoli na sportovišti, ale mimo něj. Již tradičně v dějišti olympijských her otevírají své domy jednotlivé země. A výjimkou není ani Česká republika. Ta si za něj vysloužila od amerického listu The Boston Globe dokonce zlato.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT