VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnictví? Považují ho za pozitivní adrenalin

Svitavy - Dobrovolně, bez povinnosti, se starají o druhé. Nezůstali bez povšimnutí. Lidé z jejich okolí je nominovali na ocenění v anketě Den D. Ze svitavského okresu má šanci na získání sošky anděla pět nominovaných. Do příští středy můžete dát hlas svému favoritovi v internetovém hlasování.

28.2.2008
SDÍLEJ:

SOŠKU ZA NEZIŠTNOST vloni obdržela Iva Šplíchalová z Litomyšle, kde zakládala sdružení pro mentálně postižené.Foto: DENÍK/Magdalena Navrátilová

Zdravotně postižení se stali osudem pro Radoslavu Vrabcovou a Jaroslava Trávníčka z Poličky stejně jako pro Ludmilu Kolaříkovou ze Svitav. Její vnuk se narodil s Downovým syndromem, což byla pro Kolaříkovou rodinu bolestná skutečnost.

„Prostudovala jsem mnoho knih, abych se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí,“ vzpomíná na impulz před devatenácti lety Ludmila Kolaříková, čestná členka českého Sdružení pro mentálně postižené.

O mladé hasiče se sedm let nezištně stará Irena Švichká ze Sboru dobrovolných hasičů v moravskotřebovské části Udánky. „Připravuje děti na hasičské soutěže. Její svěřenci si vedou velmi dobře v okrese i republice,“ zdůvodňuje návrh dobrovolné hasičky Stanislav Zemánek.

Pionýři z Poličky vsadili na Bohumíra a Danu Erbesovi. Dobrovolnickou činnost vykonávají 37 let. Pořádají tábory pro členy i nečleny organizace. S mladými muzikanty se pravidelně účastní republikových kol Dětské Porty.

Při slavnostním galavečeru 6. března ve Východočeském divadle v Pardubicích budou již tradičně oceněni ti, kdo pracují bezplatně ve prospěch druhých. O jedné z cen může rozhodnout i široká veřejnost v internetovém hlasování.

„Navštivte náš web, dejte hlas svému dobrovolníkovi, podívejte se na naše stránky a třeba se i vy zatoužíte stát na chvíli dobrovolníkem, je to takový pozitivní adrenalin,“ vyzývá k hlasování Leoš Malina z občanského sdružení SKP-CENTRUM.

Všech padesát pět nominačních listů najdete na adrese www.skp-centrum.cz/dend. Návštěvníci webu tak mohou elektronicky hlasovat pro kandidáta, který je zaujme. Internetové hlasování končí ve středu.

(mag)

 

Vrabcová, Ing. Radoslava

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: od roku 2002 (6 let) Kde vykonává činnost: Dětské informační centrum o.s. Polička Paní Vrabcová se podílela jako dobrovolník na činnosti sdružení Kamínek, a to hlavně v oblasti zajištění činnosti tohoto sdružení. Založila DIC Polička, kde spolu s ostatními spoluzakladateli rozšířila nabídku služeb pro rodiny s dětmi s postižením a pro nefungující rodiny. Iniciovala vznik vzdělávacích kurzů - angličtina, výuka na PC. Podílela se na rozvoji komunitního plánování soc. služeb v triádě Pardubického kraje. V současné době je sice zaměstnancem DIC Polička, ovšem i přesto dobrovolně pracuje v aktivitách, které nejsou hlavní činnosti sdružení nebo jsou organizovány partnerskými organizacemi (Svatojosefovská jednota, KDU-ČSL, Minigolf klub Polička) – kluby osob se zdrav. postižením a seniorů, běh Terryho Foxe, při sportovních aktivitách.

Navrhovatel: Jana Roušarová

Kolaříková, Ludmila

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 19 let Kde vykonává činnost: okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené V roce 1986 se Ludmila Kolaříkové narodil vnouček Marek s onemocněním Downův syndrom, těžká vada srdce a plicní hypertenze. Tato pro celou rodinu velmi bolestná skutečnost ji přivedla k práci pro mentálně retardované. Prostudovala mnoho knih a brožur, aby se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí. Zjistila, že ve Svitavách existuje okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené (OV SPMP), které řídil pan učitel Jaroslav Polák, otec retardované dcerky. Přihlásila se do sdružení a od roku 1987 pomáhá zlepšit život retardovaných. Krátce nato nastal problém zemřel náhle motor sdružení p. Polák. Chyběla hnací síla, vynalézavosti, akceschopnost, odvaha a vůle aktivizovat programy, které by pomáhaly mentálně postiženým a jejich rodinám. Bylo zapotřebí v práci pokračovat, uvolila se tedy p. Poláka nahradit. Bylo nutno informovat lidi, kteří o problematice mnoho nevěděli. Započalo se s vydáváním brožurek, pořádáním výstav prácí mentálně retardovaných, zajišťováním rehabilitačních pobytů, ozdravných pobytů k moři, poznávacích výletů a mnoho dalších aktivit. Ve Svitavách také nebyla tolik potřebná škola pro retardované. Cesta ke zřízení tohoto zařízení byla velmi trnitá a hrbolatá. Po dvou letech odírání si podpatků, vyjednávání na úřadech, zdůrazňování NUTNOSTI zřízení školy pro retardované, byla v roce 1993 zřízena. Dvě volební období zastupovala okres Svitavy v republikovém výboru SPMP Praha. V roce 2007 kvůli věku z funkce odstoupila. Na XI. Národní konferenci SPMP ČR byla jmenována Čestnou členkou SMMP ČR.

Navrhovatel: Eva Jílková

Trávníček, Jaroslav

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 2 roky Kde vykonává činnost: Oblastní charita Polička Jaroslav Trávníček dochází ve svém volném čase do Denního stacionáře a sociálně terapeutických AC dílen, které poskytují služby dospělým osobám s mentálním postižením. Zapojuje se do denního programu a nabízí alternativy k volnočasovým aktivitám. Svým sportovním založením a velkým smyslem pro humor rozšiřuje nabídku našich služeb o sportovní aktivity – pravidelné plavání v krytém bazéně, cvičení v tělocvičně ZŠ Na lukách a přináší legraci a zábavu. Dále je velkou oporou při pořádání akcí pro veřejnost – např. dětský karneval, oslavy 15ti let od založení farní charity v Poličce. Jaroslav Trávníček je živým důkazem toho, že „stará láska nerezaví“. V letech 2001-2002 v Oblastní charitě pracoval jako pracovník v sociálních službách v Denním stacionáři pro osoby s mentálním postižením. Po změně zaměstnání zůstal s kolegy a hlavně s uživateli služeb dále v kontaktu formou příležitostných návštěv, kdy s nimi trávil společné chvilky při denním programu v zařízení nebo soukromě u kávy v restauraci, kam je čas od času pozval. Asi po roce od svého odchodu přišel s nabídkou věnovat část svého volného času našim uživatelům, a to pravidelně. Nabídku uskutečnil a dosud ji nemá v úmyslu ukončit. Vedle vřelého vztahu k uživatelům je J. Trávníček i dlouholetou oporou naší organizace, neboť se na něho obracíme o pomoc, kdykoliv si to mimořádná příležitost vyžaduje – zejména při pořádání různých reprezentačních akcí charity pro poličskou veřejnost apod. Jeho spontánní a neokázalý zájem a vytrvalost jsou naprosto vzácné.

Navrhovatel: Oblastní charita Polička

Švichká, Irena

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 7 let Kde vykonává činnost: Moravská Třebová, Sbor dobrovolných hasičů, oddíl Mladí hasiči Nominovaná od roku 2001 pracuje jako vedoucí oddílu Mladých hasičů při Sboru dobrovolných hasičů Moravská Třebová – Udánky, který sdružuje mládež z celého města ve věku od 4 do 18 let. Děti připravuje na hasičské soutěže na úrovni okresu – kraje – republiky, kde si vedou velmi dobře. Například: úspěšná účast v republikové soutěži v Liberci v r. 2005, v r. 2007 memoriál Malíkov 1. místo mladší žáci, 2. místo starší žáci, 2x pohár dorostenců Kunčina, Sušice atd. Ve spolupráci s MŠ pořádá letní tábory pro děti. Připravuje a školí starší děti s cílem získat osvědčení instruktora, v r. 2007 se to podařilo třem dětem. Skupina dětí má v současnosti 27 členů.

Erbesovi, Dana a Bohumír

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 37 let Kde vykonává činnost: Pionýr Polička Dlouholetá činnost v organizaci pionýr, pořádání letních táborů pro členy i nečleny pionýra. Bohumír Erbes hospodář pionýra, správce základny a údržbář vozidla. Dana Erbenová táborová dříve vedoucí, nyní zdravotnice a babička, oddílová vedoucí oddílu Pátek první pomoc a účast na republikových kolech dětské Porty.

Navrhovatel: Pionýr Polička

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Vedoucí 23 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci VEDOUCÍ SLUŽEB DENNÍ STACIONÁŘ A SOC. TERAPEUTICKÉ DÍLNY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náležitosti přihlášky do výběrového řízení: ručně psaný motivační dopis, strukturovaný životopis, Životopis doplňte, prosím, o následující prohlášení:, Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu podkladů pro přihlášku do výběrového řízení dávám, ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, souhlas k jejich zpracování a uchovávání., , Přihlášky zasílejte do 31. 5. 2018 na adresu: Charita Moravská Třebová, Svitavská 44, 571 01 Moravská Třebová - obálku označte heslem „VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ“, nebo scanem na e-mail: katerina.vaskova@mtrebova.charita.cz, Vybraní zájemci budou pozvání k přijímacímu pohovoru, který proběhne v termínu od 6. – 8. 6. 2018., , Charita Moravská Třebová si vyhrazuje právo nevybrat žádného zájemce.. Pracoviště: Charita moravská třebová - moravská třebová (svitavská), Svitavská, č.p. 655, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Kateřina Vašková, +420 734 797 498.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní 23 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: obsluha balící linky a snovadel - práce je svým charakterem vhodnější spíše pro ženy, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, možnost využívat závodovou dopravu, 5 týdnů dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Servispol s.r.o. - litomyšl, Sokolovská, č.p. 106, 570 01 Litomyšl. Informace: Jarmila Ducháčková, +420 733 539 813.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní 23 000 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě Pomocní dělníci - obsluha snovadel, teleflexu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: obsluha snovadel, obsluha teleflexu, vychystávání, NABÍZÍME: PP na dobu určitou, možnost využívat závodovou dopravu, 5 týdnů dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Servispol s.r.o. - litomyšl, Sokolovská, č.p. 106, 570 01 Litomyšl. Informace: Jarmila Ducháčková, +420 733 539 813.

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních fréz Horizontkář - seřizovač konvenčního zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: praxe v oboru, znalost řídicího systému Heidenhain, V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail adresu: bozena.andrlikova@pos.cz nebo předem telefonicky dohodněte osobní návštěvu, , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené, Závodní stravování, Příspěvek na penzijní připojištění po roce zaměstnání, Pracovní smlouva na dobu určitou na jeden rok s možností prodloužení a uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou.. Pracoviště: Poličské strojírny a.s., Bořiny, č.p. 1145, 572 01 Polička. Informace: Božena Andrlíková, +420 461 751 631.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhodující basketbalové utkání o třetí místo play off Kooperativa NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerveném) a DEKSTONE Tuři Svitavy (v černém) v pardubické hale na Dašické.
22

Rozhodující bitva na jeden koš, bronz mají pro Pardubice

Budova školy s pomníkem válečných veteránů dostavěná před koncem dvacátých let

Ve službách první republiky

Do Svitav přijel Kinematovlak

Svitavy - Do Svitav přijel Kinematovlak, kino na koleích přiváží oblíbené dětské pohádky.

Boj o záchranu? Pořádně zamotaná záležitost! Také Hradec je zpátky ve hře

Svitavy /OKRESNÍ PŘEBOR/ – Gólově velmi bohaté bylo dvaadvacáté dějství nejvyšší okresní soutěže fotbalistů. V sedmi zápasech padlo dohromady pětatřicet branek a diváci se nenudili.

Ocenění pro Blanku Homolovou

Svitavy /FOTO/ - Laureátkou letošní výroční ceny svitavského klubu Laurus a jubilejní dvacátou osobností je ředitelka svitavské charity Blanka Homolová.

Opatovec bral tři body, ale v závěru je hájil zuby nehty

Svitavy /I. B TŘÍDA/ – V nejnižší krajské soutěži fotbalistů je, jak se zdá, o všem zásadním jasno. O postupu Zámrsku nikdo nepochybuje a také osud dvojice Horní Újezd – Těchonín je zpečetěn. To však neznamená, že by byla snad nouze o zajímavá střetnutí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT