VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnictví? Považují ho za pozitivní adrenalin

Svitavy - Dobrovolně, bez povinnosti, se starají o druhé. Nezůstali bez povšimnutí. Lidé z jejich okolí je nominovali na ocenění v anketě Den D. Ze svitavského okresu má šanci na získání sošky anděla pět nominovaných. Do příští středy můžete dát hlas svému favoritovi v internetovém hlasování.

28.2.2008
SDÍLEJ:

SOŠKU ZA NEZIŠTNOST vloni obdržela Iva Šplíchalová z Litomyšle, kde zakládala sdružení pro mentálně postižené.Foto: DENÍK/Magdalena Navrátilová

Zdravotně postižení se stali osudem pro Radoslavu Vrabcovou a Jaroslava Trávníčka z Poličky stejně jako pro Ludmilu Kolaříkovou ze Svitav. Její vnuk se narodil s Downovým syndromem, což byla pro Kolaříkovou rodinu bolestná skutečnost.

„Prostudovala jsem mnoho knih, abych se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí,“ vzpomíná na impulz před devatenácti lety Ludmila Kolaříková, čestná členka českého Sdružení pro mentálně postižené.

O mladé hasiče se sedm let nezištně stará Irena Švichká ze Sboru dobrovolných hasičů v moravskotřebovské části Udánky. „Připravuje děti na hasičské soutěže. Její svěřenci si vedou velmi dobře v okrese i republice,“ zdůvodňuje návrh dobrovolné hasičky Stanislav Zemánek.

Pionýři z Poličky vsadili na Bohumíra a Danu Erbesovi. Dobrovolnickou činnost vykonávají 37 let. Pořádají tábory pro členy i nečleny organizace. S mladými muzikanty se pravidelně účastní republikových kol Dětské Porty.

Při slavnostním galavečeru 6. března ve Východočeském divadle v Pardubicích budou již tradičně oceněni ti, kdo pracují bezplatně ve prospěch druhých. O jedné z cen může rozhodnout i široká veřejnost v internetovém hlasování.

„Navštivte náš web, dejte hlas svému dobrovolníkovi, podívejte se na naše stránky a třeba se i vy zatoužíte stát na chvíli dobrovolníkem, je to takový pozitivní adrenalin,“ vyzývá k hlasování Leoš Malina z občanského sdružení SKP-CENTRUM.

Všech padesát pět nominačních listů najdete na adrese www.skp-centrum.cz/dend. Návštěvníci webu tak mohou elektronicky hlasovat pro kandidáta, který je zaujme. Internetové hlasování končí ve středu.

(mag)

 

Vrabcová, Ing. Radoslava

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: od roku 2002 (6 let) Kde vykonává činnost: Dětské informační centrum o.s. Polička Paní Vrabcová se podílela jako dobrovolník na činnosti sdružení Kamínek, a to hlavně v oblasti zajištění činnosti tohoto sdružení. Založila DIC Polička, kde spolu s ostatními spoluzakladateli rozšířila nabídku služeb pro rodiny s dětmi s postižením a pro nefungující rodiny. Iniciovala vznik vzdělávacích kurzů - angličtina, výuka na PC. Podílela se na rozvoji komunitního plánování soc. služeb v triádě Pardubického kraje. V současné době je sice zaměstnancem DIC Polička, ovšem i přesto dobrovolně pracuje v aktivitách, které nejsou hlavní činnosti sdružení nebo jsou organizovány partnerskými organizacemi (Svatojosefovská jednota, KDU-ČSL, Minigolf klub Polička) – kluby osob se zdrav. postižením a seniorů, běh Terryho Foxe, při sportovních aktivitách.

Navrhovatel: Jana Roušarová

Kolaříková, Ludmila

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 19 let Kde vykonává činnost: okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené V roce 1986 se Ludmila Kolaříkové narodil vnouček Marek s onemocněním Downův syndrom, těžká vada srdce a plicní hypertenze. Tato pro celou rodinu velmi bolestná skutečnost ji přivedla k práci pro mentálně retardované. Prostudovala mnoho knih a brožur, aby se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí. Zjistila, že ve Svitavách existuje okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené (OV SPMP), které řídil pan učitel Jaroslav Polák, otec retardované dcerky. Přihlásila se do sdružení a od roku 1987 pomáhá zlepšit život retardovaných. Krátce nato nastal problém zemřel náhle motor sdružení p. Polák. Chyběla hnací síla, vynalézavosti, akceschopnost, odvaha a vůle aktivizovat programy, které by pomáhaly mentálně postiženým a jejich rodinám. Bylo zapotřebí v práci pokračovat, uvolila se tedy p. Poláka nahradit. Bylo nutno informovat lidi, kteří o problematice mnoho nevěděli. Započalo se s vydáváním brožurek, pořádáním výstav prácí mentálně retardovaných, zajišťováním rehabilitačních pobytů, ozdravných pobytů k moři, poznávacích výletů a mnoho dalších aktivit. Ve Svitavách také nebyla tolik potřebná škola pro retardované. Cesta ke zřízení tohoto zařízení byla velmi trnitá a hrbolatá. Po dvou letech odírání si podpatků, vyjednávání na úřadech, zdůrazňování NUTNOSTI zřízení školy pro retardované, byla v roce 1993 zřízena. Dvě volební období zastupovala okres Svitavy v republikovém výboru SPMP Praha. V roce 2007 kvůli věku z funkce odstoupila. Na XI. Národní konferenci SPMP ČR byla jmenována Čestnou členkou SMMP ČR.

Navrhovatel: Eva Jílková

Trávníček, Jaroslav

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 2 roky Kde vykonává činnost: Oblastní charita Polička Jaroslav Trávníček dochází ve svém volném čase do Denního stacionáře a sociálně terapeutických AC dílen, které poskytují služby dospělým osobám s mentálním postižením. Zapojuje se do denního programu a nabízí alternativy k volnočasovým aktivitám. Svým sportovním založením a velkým smyslem pro humor rozšiřuje nabídku našich služeb o sportovní aktivity – pravidelné plavání v krytém bazéně, cvičení v tělocvičně ZŠ Na lukách a přináší legraci a zábavu. Dále je velkou oporou při pořádání akcí pro veřejnost – např. dětský karneval, oslavy 15ti let od založení farní charity v Poličce. Jaroslav Trávníček je živým důkazem toho, že „stará láska nerezaví“. V letech 2001-2002 v Oblastní charitě pracoval jako pracovník v sociálních službách v Denním stacionáři pro osoby s mentálním postižením. Po změně zaměstnání zůstal s kolegy a hlavně s uživateli služeb dále v kontaktu formou příležitostných návštěv, kdy s nimi trávil společné chvilky při denním programu v zařízení nebo soukromě u kávy v restauraci, kam je čas od času pozval. Asi po roce od svého odchodu přišel s nabídkou věnovat část svého volného času našim uživatelům, a to pravidelně. Nabídku uskutečnil a dosud ji nemá v úmyslu ukončit. Vedle vřelého vztahu k uživatelům je J. Trávníček i dlouholetou oporou naší organizace, neboť se na něho obracíme o pomoc, kdykoliv si to mimořádná příležitost vyžaduje – zejména při pořádání různých reprezentačních akcí charity pro poličskou veřejnost apod. Jeho spontánní a neokázalý zájem a vytrvalost jsou naprosto vzácné.

Navrhovatel: Oblastní charita Polička

Švichká, Irena

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 7 let Kde vykonává činnost: Moravská Třebová, Sbor dobrovolných hasičů, oddíl Mladí hasiči Nominovaná od roku 2001 pracuje jako vedoucí oddílu Mladých hasičů při Sboru dobrovolných hasičů Moravská Třebová – Udánky, který sdružuje mládež z celého města ve věku od 4 do 18 let. Děti připravuje na hasičské soutěže na úrovni okresu – kraje – republiky, kde si vedou velmi dobře. Například: úspěšná účast v republikové soutěži v Liberci v r. 2005, v r. 2007 memoriál Malíkov 1. místo mladší žáci, 2. místo starší žáci, 2x pohár dorostenců Kunčina, Sušice atd. Ve spolupráci s MŠ pořádá letní tábory pro děti. Připravuje a školí starší děti s cílem získat osvědčení instruktora, v r. 2007 se to podařilo třem dětem. Skupina dětí má v současnosti 27 členů.

Erbesovi, Dana a Bohumír

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 37 let Kde vykonává činnost: Pionýr Polička Dlouholetá činnost v organizaci pionýr, pořádání letních táborů pro členy i nečleny pionýra. Bohumír Erbes hospodář pionýra, správce základny a údržbář vozidla. Dana Erbenová táborová dříve vedoucí, nyní zdravotnice a babička, oddílová vedoucí oddílu Pátek první pomoc a účast na republikových kolech dětské Porty.

Navrhovatel: Pionýr Polička

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník bezpečnostní agentury 85 Kč

Pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Ostraha prodejen. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: věk nad 18 let, příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou, není však podmínkou , NABÍZÍME: zajištění certifikátu strážného , KONTAKT: pro informování ohledně pracovního místa volat na výše uvedený telefon, nechodit na pobočku!. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - moravská třebová, Svitavská, č.p. 1501, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 300 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: úklid prostor, lehká práce, fyzicky nenáročná, POŽADAVKY: volné místo pouze pro OZP , NABÍZÍME: motivační finanční ohodnocení, v pracovní době jsou zajištěny dostatečné časové přestávky, které jsou pro odpočinek, možnost zkrácených úvazků 2h, 4h, 6h denně, práci v nové rozvíjející se společnosti, náplň práce se snažíme přizpůsobit jakémukoliv zdravotnímu postižení, aby osoby se zdravotním postižením dostaly možnost uplatnit se na trhu práce, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Lucorp s.r.o. - vendolí, 569 14 Vendolí. Informace: Lukáš Kolouch, +420 731 488 882.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 11 691 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pracovníci v přímé obslužné péči - Lezník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11691 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: kurz pracovníka v sociálních službách, podle zákona 108/2006 Sb. - je možné si ho dodělat dodatečně nebo střední zdravotnická škola, NABÍZÍME: příspěvky , KONTAKT: telefonicky, e-mailem nebo osobně. Pracoviště: Středisko sociálních služeb salvia, z.ú., Wolkerova alej, č.p. 92, 568 02 Svitavy 2. Informace: Zuzana Krejsarová, +420 461 542 587,733 328 665.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 74 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Pomocný dělník/Pomocná dělnice ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: jedná se o pozici pomocného dělníka v dřevovýrobě (jednoduchá výroba ze dřeva), lehká práce, fyzicky nenáročná, možnost práce vsedě, POŽADAVKY: místo pouze pro OZP, NABÍZÍME: motivační finanční ohodnocení od 74 Kč/hod., v pracovní době jsou zajištěny dostatečné časové přestávky, které jsou pro odpočinek, možnost zkrácených úvazků 2h, 4h, 6h denně, práce v nové rozvíjející se společnosti, náplň práce se snažíme přizpůsobit jakémukoliv zdravotnímu postižení, aby osoby se zdravotním postižením dostaly možnost uplatnit se na trhu práce, přijďte se za námi podívat a my Vám ukážeme, o jakou práci se jedná, a společně se domluvíme, co byste ve výrobě zvládli, produkty, které se vyrábí, najdete na www.lucorp.cz, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Lucorp s.r.o. - kunčina, 569 24 Kunčina. Informace: Lukáš Kolouch, +420 731 488 882.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár zámku v Horním Maršově.
AKTUALIZOVÁNO
51

Barokní zámek v Horním Maršově pohltily plameny, střecha i věž jsou zničené

Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay donesl na nejvyšší tuzemskou horu rekordních 165,5 kilogramu. Extrémní vynáška nákladu, kterou překonal dosavadní historické maximum, mu přitom trvala pouhé 2 hodiny a 29 minut.
38

Rekord pokořen! Horský nosič ze Slovenska vynesl na Sněžku 165,5 kilogramu

Koncem týdne se ochladí, pak se znovu vrátí letní teploty

Nadprůměrně teplé počasí vydrží minimálně do konce srpna a zřejmě i v první polovině září. Koncem příštího týdne se sice ochladí na dvacet až 25 stupňů Celsia, do konce letních prázdnin ale teploty znovu porostou. Už ale asi nepřekročí tropickou třicítku jako v uplynulých týdnech. 

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

Rekonstrukce se protáhla, radnice ale miliony za prodlení vymáhat nebude.

Jevíčko – Rekonstrukce Růžové ulice v historickém jádru Jevíčka, která měla skončit začátkem letošního roku, se protáhla o půl roku. Sdružení firem Stavební vodohospodářská a M-SILNICE hrozila sankce 3,6 milionu, městu naopak stavební společnost chtěla vyfakturovat 450 tisíc korun za vícepráce.

Kam na fotbal: Jiskra a Slovan o první body

Svitavy – Dopolední derby mezi litomyšlskými a moravskotřebovskými fotbalisty otevře program druhého mistrovského kola.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT