VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolnictví? Považují ho za pozitivní adrenalin

Svitavy - Dobrovolně, bez povinnosti, se starají o druhé. Nezůstali bez povšimnutí. Lidé z jejich okolí je nominovali na ocenění v anketě Den D. Ze svitavského okresu má šanci na získání sošky anděla pět nominovaných. Do příští středy můžete dát hlas svému favoritovi v internetovém hlasování.

28.2.2008
SDÍLEJ:

SOŠKU ZA NEZIŠTNOST vloni obdržela Iva Šplíchalová z Litomyšle, kde zakládala sdružení pro mentálně postižené.Foto: DENÍK/Magdalena Navrátilová

Zdravotně postižení se stali osudem pro Radoslavu Vrabcovou a Jaroslava Trávníčka z Poličky stejně jako pro Ludmilu Kolaříkovou ze Svitav. Její vnuk se narodil s Downovým syndromem, což byla pro Kolaříkovou rodinu bolestná skutečnost.

„Prostudovala jsem mnoho knih, abych se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí,“ vzpomíná na impulz před devatenácti lety Ludmila Kolaříková, čestná členka českého Sdružení pro mentálně postižené.

O mladé hasiče se sedm let nezištně stará Irena Švichká ze Sboru dobrovolných hasičů v moravskotřebovské části Udánky. „Připravuje děti na hasičské soutěže. Její svěřenci si vedou velmi dobře v okrese i republice,“ zdůvodňuje návrh dobrovolné hasičky Stanislav Zemánek.

Pionýři z Poličky vsadili na Bohumíra a Danu Erbesovi. Dobrovolnickou činnost vykonávají 37 let. Pořádají tábory pro členy i nečleny organizace. S mladými muzikanty se pravidelně účastní republikových kol Dětské Porty.

Při slavnostním galavečeru 6. března ve Východočeském divadle v Pardubicích budou již tradičně oceněni ti, kdo pracují bezplatně ve prospěch druhých. O jedné z cen může rozhodnout i široká veřejnost v internetovém hlasování.

„Navštivte náš web, dejte hlas svému dobrovolníkovi, podívejte se na naše stránky a třeba se i vy zatoužíte stát na chvíli dobrovolníkem, je to takový pozitivní adrenalin,“ vyzývá k hlasování Leoš Malina z občanského sdružení SKP-CENTRUM.

Všech padesát pět nominačních listů najdete na adrese www.skp-centrum.cz/dend. Návštěvníci webu tak mohou elektronicky hlasovat pro kandidáta, který je zaujme. Internetové hlasování končí ve středu.

(mag)

 

Vrabcová, Ing. Radoslava

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: od roku 2002 (6 let) Kde vykonává činnost: Dětské informační centrum o.s. Polička Paní Vrabcová se podílela jako dobrovolník na činnosti sdružení Kamínek, a to hlavně v oblasti zajištění činnosti tohoto sdružení. Založila DIC Polička, kde spolu s ostatními spoluzakladateli rozšířila nabídku služeb pro rodiny s dětmi s postižením a pro nefungující rodiny. Iniciovala vznik vzdělávacích kurzů - angličtina, výuka na PC. Podílela se na rozvoji komunitního plánování soc. služeb v triádě Pardubického kraje. V současné době je sice zaměstnancem DIC Polička, ovšem i přesto dobrovolně pracuje v aktivitách, které nejsou hlavní činnosti sdružení nebo jsou organizovány partnerskými organizacemi (Svatojosefovská jednota, KDU-ČSL, Minigolf klub Polička) – kluby osob se zdrav. postižením a seniorů, běh Terryho Foxe, při sportovních aktivitách.

Navrhovatel: Jana Roušarová

Kolaříková, Ludmila

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 19 let Kde vykonává činnost: okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené V roce 1986 se Ludmila Kolaříkové narodil vnouček Marek s onemocněním Downův syndrom, těžká vada srdce a plicní hypertenze. Tato pro celou rodinu velmi bolestná skutečnost ji přivedla k práci pro mentálně retardované. Prostudovala mnoho knih a brožur, aby se seznámila se vším, co s mentální retardací souvisí. Zjistila, že ve Svitavách existuje okresní výbor Sdružení pro mentálně postižené (OV SPMP), které řídil pan učitel Jaroslav Polák, otec retardované dcerky. Přihlásila se do sdružení a od roku 1987 pomáhá zlepšit život retardovaných. Krátce nato nastal problém zemřel náhle motor sdružení p. Polák. Chyběla hnací síla, vynalézavosti, akceschopnost, odvaha a vůle aktivizovat programy, které by pomáhaly mentálně postiženým a jejich rodinám. Bylo zapotřebí v práci pokračovat, uvolila se tedy p. Poláka nahradit. Bylo nutno informovat lidi, kteří o problematice mnoho nevěděli. Započalo se s vydáváním brožurek, pořádáním výstav prácí mentálně retardovaných, zajišťováním rehabilitačních pobytů, ozdravných pobytů k moři, poznávacích výletů a mnoho dalších aktivit. Ve Svitavách také nebyla tolik potřebná škola pro retardované. Cesta ke zřízení tohoto zařízení byla velmi trnitá a hrbolatá. Po dvou letech odírání si podpatků, vyjednávání na úřadech, zdůrazňování NUTNOSTI zřízení školy pro retardované, byla v roce 1993 zřízena. Dvě volební období zastupovala okres Svitavy v republikovém výboru SPMP Praha. V roce 2007 kvůli věku z funkce odstoupila. Na XI. Národní konferenci SPMP ČR byla jmenována Čestnou členkou SMMP ČR.

Navrhovatel: Eva Jílková

Trávníček, Jaroslav

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 2 roky Kde vykonává činnost: Oblastní charita Polička Jaroslav Trávníček dochází ve svém volném čase do Denního stacionáře a sociálně terapeutických AC dílen, které poskytují služby dospělým osobám s mentálním postižením. Zapojuje se do denního programu a nabízí alternativy k volnočasovým aktivitám. Svým sportovním založením a velkým smyslem pro humor rozšiřuje nabídku našich služeb o sportovní aktivity – pravidelné plavání v krytém bazéně, cvičení v tělocvičně ZŠ Na lukách a přináší legraci a zábavu. Dále je velkou oporou při pořádání akcí pro veřejnost – např. dětský karneval, oslavy 15ti let od založení farní charity v Poličce. Jaroslav Trávníček je živým důkazem toho, že „stará láska nerezaví“. V letech 2001-2002 v Oblastní charitě pracoval jako pracovník v sociálních službách v Denním stacionáři pro osoby s mentálním postižením. Po změně zaměstnání zůstal s kolegy a hlavně s uživateli služeb dále v kontaktu formou příležitostných návštěv, kdy s nimi trávil společné chvilky při denním programu v zařízení nebo soukromě u kávy v restauraci, kam je čas od času pozval. Asi po roce od svého odchodu přišel s nabídkou věnovat část svého volného času našim uživatelům, a to pravidelně. Nabídku uskutečnil a dosud ji nemá v úmyslu ukončit. Vedle vřelého vztahu k uživatelům je J. Trávníček i dlouholetou oporou naší organizace, neboť se na něho obracíme o pomoc, kdykoliv si to mimořádná příležitost vyžaduje – zejména při pořádání různých reprezentačních akcí charity pro poličskou veřejnost apod. Jeho spontánní a neokázalý zájem a vytrvalost jsou naprosto vzácné.

Navrhovatel: Oblastní charita Polička

Švichká, Irena

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 7 let Kde vykonává činnost: Moravská Třebová, Sbor dobrovolných hasičů, oddíl Mladí hasiči Nominovaná od roku 2001 pracuje jako vedoucí oddílu Mladých hasičů při Sboru dobrovolných hasičů Moravská Třebová – Udánky, který sdružuje mládež z celého města ve věku od 4 do 18 let. Děti připravuje na hasičské soutěže na úrovni okresu – kraje – republiky, kde si vedou velmi dobře. Například: úspěšná účast v republikové soutěži v Liberci v r. 2005, v r. 2007 memoriál Malíkov 1. místo mladší žáci, 2. místo starší žáci, 2x pohár dorostenců Kunčina, Sušice atd. Ve spolupráci s MŠ pořádá letní tábory pro děti. Připravuje a školí starší děti s cílem získat osvědčení instruktora, v r. 2007 se to podařilo třem dětem. Skupina dětí má v současnosti 27 členů.

Erbesovi, Dana a Bohumír

Jak dlouho vykonává dobrovolnickou činnost: 37 let Kde vykonává činnost: Pionýr Polička Dlouholetá činnost v organizaci pionýr, pořádání letních táborů pro členy i nečleny pionýra. Bohumír Erbes hospodář pionýra, správce základny a údržbář vozidla. Dana Erbenová táborová dříve vedoucí, nyní zdravotnice a babička, oddílová vedoucí oddílu Pátek první pomoc a účast na republikových kolech dětské Porty.

Navrhovatel: Pionýr Polička

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 19 500 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Pracovník v sociálních službách - přímá obslužná péče. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: jedná se o přímou obslužnou péči o klienty v Domově pro seniory, NABÍZÍME: perspektivní zaměstnání s důrazem na další vzdělávání v oboru, podnikové stravování, týden dodatkové dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Svazek obcí azass - bystré u poličky, Nad Kašpárkem, č.p. 496, 569 92 Bystré u Poličky. Informace: Pavlína Čížková, +420 734 673 693. Gastronomie - Pomocná síla do kuchyně 12 200 Kč Do naší firemní restaurace v Saint-Gobain ADFORS Litomyšl hledáme pracovitého kolegu/yni. Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 24 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Referent/ka odbytu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: zajištění dodávek zboží dle odvolávek, příprava expedic včetně veškerých dokumentů, práce se zakázkami a odvolávkami, zajišťování doprav, denní komunikace se zákazníky, POŽADAVKY: SŠ, VOŠ vzdělání, aktivní znalost NJ nebo AJ podmínkou, zkušenost z výrobního závodu a logistiky výhodou, dobrá znalost práce na PC podmínkou, svědomitost, samostatnost, pečlivost, komunikativnost, ochota učit se novým věcem, odolnost vůči stresu, schopnost prosadit se, velmi dobré organizační schopnosti, NABÍZÍME: 13. mzdu, 5 týdnů dovolené + možnost 4 dodatečných dnů náhradního volna, pružnou pracovní dobu, příspěvek na dopravu dle vzdálenosti až 18 900 Kč/rok, firemní kantýnu - příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění 6 000 Kč/rok, finanční příspěvek k významným životním událostem, jazykové kurzy, podporu volnočasových aktivit, počet pracovních hodin - 1.1.2019 - 30.4.2019 20 hodin týdně, od 1.5.2019 - 40 hodin týdně, KONTAKT: osobně (vrátnice firmy, vyplnění dotazníku), telefonicky (po-čt 7-15h, pá 7-14h), e-mailem. Pracoviště: Rehau automotive, s.r.o. - jevíčko, Biskupická, č.p. 781, 569 43 Jevíčko. Informace: Zuzana Štěpánková, +420 465 357 324,461 355 329. Výroba - Výroba Seřizovači 22 000 Kč Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač vstřikovacích lisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výroba na lisovně plastů probíhá ve 12ti hodinových směnách - 12 hodin pracovní směna, 24 hod volno, , NABÍZÍME: hlavní pracovní poměr, celoživotní vzdělávání, příspěvky na stravování, dovolená nad rámec zákoníku práce, sociální program pro perspektivní zaměstnance, výstavba zaměstnaneckého bydlení, moderní pracovní prostředí, zázemí rodinné české firmy, KONTAKT: telefonicky (6-17h), e-mailem. Pracoviště: Flídr plast s.r.o., 572 01 Polička. Informace: Karel Flídr, +420 736 613 020.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dolní Újezd vs. Litomyšl.

Je to záhada. V Chocni to nejde

Nehoda osobního a nákladního auta a nakladače zablokovala na několik hodin státovku I/34 u Kamence u Poličky.
8

Vážná nehoda na I/34: srazil se osobák, dodávka a nakladač

Na scéně dvě prodloužení, uspěla jen Litomyšl

Svitavsko /KRAJSKÝ HOKEJ/ – Oba taháky nedělního pokračování krajské hokejové ligy došly do prodloužení, šedesát minut základní hrací doby totiž bylo týmům na rozhodnutí málo.

Jiskra nedala Sokolu naději a hladce vyhrála

Svitavy /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Jakým směrem se bude očekávané utkání odvíjet, to naznačila po necelých osmi minutách hrubá chyba domácích, kteří soupeři doslova darovali první gól.

Krajina dál usychá

Pardubický kraj – Deštivý podzim se zatím nedostavil a z krajiny proto dál mizí voda. Sucho vyprazdňuje přehrady i rybníky, oslabuje lesní porosty a vrásky na čele přidělává před sezónou i provozovatelům některých lyžařských areálů.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT