Dobrovolníci ze spolků se dali dohromady a zajistí seniorům nákupy. Obec urychleně vyřešila dezinfekci několika objektů a čeká na testování u obyvatelů domu s pečovatelskou službou.

Odběrové místo pro testy na koronavirus. Ilustrační foto
V pečovatelském domě se nakazila stařenka

Další testy

Zaměstnanci charity mají testy za sebou a jsou v karanténě. „Od pondělí probíhá trasování. Nakažené pečovatelky předaly hygieně kontakty, s kým byly ve styku. Vytipováni byli na testování primárně lidé z domu s pečovatelskou službou a bude se pokračovat dál. Testování by mělo začít v úterý,“ uvedl starosta Dolního Újezdu Miloš Vrabec. Dům s pečovatelskou službou patří obci a je v něm 48 nájemních bytů. Od začátku epidemie nepřijímá nové klienty. V neděli byli testováni všichni zaměstnanci, devět lidí. „Správce i paní na úklid jsou negativní,“ podotkl Vrabec. Ostatním obyvatelům „pečováku“ obec doporučila, aby se drželi co nejvíce ve svých bytech.

Koronavirus - Ilustrační foto
V "pečováku" v Dolním Újezdu jsou nakažené čtyři zaměstnankyně charity

Pracovníci z újezdské charity jsou v karanténě a jejich činnost musí někdo převzít. Během pár hodin bylo vyřešeno. Přihlásili se dobrovolníci. „Převzal jsem od ředitelky charity seznamy lidí, kteří potřebují zajistit nákupy, léky a obědy. Jedná se o obyvatele domu s pečovatelskou službou i mimo něj. Tvořím s hasiči, skauty a sokolem skupiny, které dostanou určitou část na starost. Přihlásilo se více než dvacet lidí, zatím to stačí. Hned v úterý začíná jejich služba,“ přiblížil Miloš Vrabec. V újezdské charitě zůstaly podle starosty dvě aktivní pracovnice, a to ředitelka a jedna zdravotní sestra. Zajistí zdravotní péči, se kterou jim pomůže charita z Litomyšle a Nových Hradů.

Plošná dezinfekce

Ruku v ruce se zajištěním chodu domu s pečovatelskou službou a charity jdou také ochranná opatření. Charita měla zásobu ochranných pomůcek a obec dostala v sobotu od kraje 28 balíčků kompletní ochrany se štítem, respirátorem, oblekem, návleky, rukavicemi… „Na nejbližší dobu máme pomůcky vyřešené a pak budeme řešit další zásobení,“ dodal starosta Miloš Vrabec.

V neděli začali v Dolním Újezdu s dezinfekcí objektů. Pomáhá jim obec Příluka. Ta má totiž speciální přístroj, který dezinfikuje prostory. „Od firmy Realtimetek máme bezplatně vypůjčené zařízení, které dokáže vydezinfikovat jakýkoliv prostor proti covid-19 s využitím suché mlhy. Rozprašovač vytváří mikroskopické kapky, které proniknou do každého rohu místnosti. Využívá se prostorová dezinfekce na bázi peroxidu vodíku s koloidním stříbrem. Místnost zůstává až tři týdny virucidní,“ přibližuje přístroj David Šimek, starosta Příluky. V Újezdu zatím stihli DPS, obecní úřad, ordinace a lékárnu. V úterý vydezinfikují prodejny.

Ilustrační foto.
V kraji je 225 nakažených, zemřelo už pět lidí