JAN PIKNA, ředitel Smetanovy Litomyšle,   chce ve městě vytvořit novou tradici.

Kdy se zrodil nápad, že po festivalu vážné hudby zorganizujete také festival dobrého jídla?

Dříve se na nás návštěvníci festivalu zlobili, že se před pořady nenavečeří, restaurací je v Litomyšli málo a nejsou dostatečně kvalitní. Hodně se změnilo a myslím, že už je čas ukázat, že Litomyšl může být cílem i pro gurmány. Uspořádat slavnosti ve jménu slavné litomyšlské buditelky jsme chtěli už dávno. Rozhodnutí padlo na sklonku loňského roku, když jsme přemýšleli, čím rozhádané občany Litomyšle znovu spojit, jak přinést do města zase trochu radosti a dobré nálady.

Slavnosti jste zasvětili velké kuchařce Magdaleně Dobromile Rettigové. Má ještě dneska lidem co říci, nebo jsou její recepty příliš kalorické?

Nejde ani tak o recepty, podstatné je, že vedla hospodyňky k experimentování, kuchařku napsala proto, aby se vymanily ze stereotypu a zkusily něco nového. Učila vařit nejen chutně, ale dbala i na estetiku servírování. To jsou moderní požadavky, tím aktuálnější, že se čím dál častěji vracíme k české kuchyni, ale už nechceme jíst ta nezdravá, těžká jídla se zbytečným zahušťováním, nastavováním, plná tuku. Gastroslavnosti mají podpořit moderní českou kuchyni.

Ochutnal jste něco z jejích vybraných lahůdek?

Dnes už těžko poznáme, jak sama Rettigová vařila, také jazyk jejích receptů je krkolomný a vaří se spíše „v duchu Rettigové". Nedávno jsem ale měl v jedné svitavské restauraci opravdu vynikající hovězí oháňku na víně. Tento týden poctivě obcházíme litomyšlské restaurace a ochutnáváme, co připravily pro gurmánskou pouť. Musím říci, že vše je výborné.

Jak jste vybírali kuchaře a další odborníky z oboru na gastrofestival? Bylo těžké mistry kuchaře přemluvit k účasti na nové akci?

První ročník to má vždycky těžké, tady bylo pro nás velmi důležité spojení s nestorem české gastronomie Václavem Šmerdou. Ten nám potřebné reference poskytl a oslovil řadu svých kamarádů, kteří ale zároveň patří mezi špičky v oboru.

Proč se stal prezidentem slavností mistr kuchař Václav Šmerda? Co obnáší jeho role?

Máme bohaté pořadatelské zkušenosti, gastronomii ale známe jen z pozice hosta restaurace. Bylo nezbytné náš tým doplnit o odborníka a myslím, že jsme nemohli zvolit lépe. Kromě toho, že nám pomohl navázat potřebné kontakty, vypracoval propozice soutěží a také do akce pomohl zapojit odbornou školu z Poličky, bez níž bychom byli naprosto bezradní.

Na co se v sobotním festivalu na náměstí nejvíce těšíte? Co určitě ochutnáte?

Každá zúčastněná restaurace musí uvařit svoji svíčkovou. Jsem si jistý, že všechny nabídnou poctivou omáčku z kvalitní zeleniny a moc se těším na porovnávání. Určitě ochutnám všechny!

Jaké je vaše oblíbené jídlo?

Jsem omáčkový typ, kromě svíčkové miluji koprovou, houbovou, křenovou… Také mám rád hutné vývary a samozřejmě maso – zvěřinu, jehněčí. Ryby sladkovodní i mořské, prostě rád jím.

Stane se z gastronomických slavností nová tradice pro Litomyšl?

Myslím, že by měla. Výhodu spojení se jménem slavné kuchařky by bylo škoda promarnit. Pořádání tak velké akce měsíc před hudebním festivalem Smetanova Litomyšl je ale poněkud šílené, možná by se toho měl chopit nějaký jiný pořadatel. Ale pokud se nechopí, asi se do toho pustíme znovu.