Krásný dárek dostala obec u Litomyšle k dvaceti rokům samostatnosti. A je to zásluha všech obyvatel, že je zrovna Poříčí tou nejhezčí vesnicí v Pardubickém kraji. Ocenila to také odborná komise, která zlatou stuhu obci udělila.

„Poříčí se snaží vytvářet podmínky pro příjemný život svých obyvatel“, uvedla ve svém hodnocení komise soutěže Vesnice roku. A lidem se tu žije dobře. „Určitě si vítězství zasloužíme. Starosta se snaží, dávají všechno do pořádku,“ říká Anna Bartošová, která bydlí naproti nově opravenému kulturnímu domu. Starosta František Bartoš i obyvatelé vesnice mají z vítězství v prestižní soutěži velkou radost. „Myslím, že jsme si ocenění zasloužili za dlouholetou práci. Dvacet let máme možnost sami rozhodovat, jak bude obec vypadat. Lidé se opravdu snaží a nese to výsledky,“ řekl starosta František Bartoš.

Mladí zůstávají

Obec, která až do roku 1990 patřila k Dolnímu Újezdu, má nyní zhruba 460 obyvatel. Kromě jiného se vyznačuje pospolitostí. „Nedělejme si iluze, že se zapojují do dění v obci všichni lidé. To bychom si ty vztahy hodně idealizovali. Nicméně většina lidí se snaží. Je to i otázka času, až si všichni budou vážit možnosti samostatného rozhodování o budoucnosti obce,“ uvedl starosta.

Většina vesnic v republice se potýká se zásadním problémem. Mladí lidé odcházejí z venkova do měst. Z Poříčí ale neutíkají. Naopak přicházejí i nové rodiny. „V roce 1990 jsme měli 380 obyvatel a nyní jich tu žije asi 460. Není to sice velký nárůst, přesto mě těší,“ řekl František Bartoš. Přitom v obci není ani mateřská a základní škola. Přesto za obecním úřadem „vyrostlo“ za poslední roky mnoho nových rodinných domů. A mladí lidé si život ve vsi pochvalují. „Dobře se tu žije. Bydlíme tady dva roky a i když ještě neznáme všechny lidi, líbí se nám tu. Pro děti super, máme i nová hřiště,“ řekla mladá maminka Monika Flídrová, která se s dětmi procházela nedaleko vznikajícího sídliště. Rodinám nevadí, že v obci školy chybí. Jsou v sousedních vesnicích, to prý stačí. „Nemáme školu, ani školku. Je to důsledek toho, že jsme nebyli samostatní. Až do roku 1977 ale byla škola v Mladočově. Sám jsem tam chodil. Ve druhé třídě jsme tam ale skončili. Její zrušení beru jako přestupek proti obci, ačkoliv nám to dnes možná finančně pomáhá. Morálně tady škola ale chybí,“ sdělil starosta. Mateřská škola v obci nikdy nebyla. Před časem ale zastupitelé uvažovali o jejím zřízení. Plní totiž kapacitu školky v sousední Desné. „Rodičům ale pomáháme a zajišťujeme dopravu pro děti. Podílíme se i finančně, takže ten handicap není tak velký,“ dodal Bartoš.

Zastupitelé se snaží nalákat mladé lidi do vesnice. „Hlavně nesmí odcházet. Nabízíme zajímavé stavební parcely. Nachází se v centru obce a metr čtvereční zasítěné parcely prodáváme za osmdesát korun. To je ideální cena pro mladé rodiny. Určitě nám pomůže i vítězství v soutěži Vesnice roku, získáme jistou prestiž,“ míní František Bartoš.

Vesnice lidem vyhovuje i proto, že leží na trase Litomyšl – Proseč, takže s dopravou do města nemají problém. V podstatě tu funguje jakási malá městská hromadná doprava.

Turisté, přijeďte…

Za poslední roky se v obci dost změnilo a další rozvoj už mají v Poříčí „namalovaný“. „Postavili jsme víceúčelové a dětské hřiště, opravili jsme kulturní dům. Díky členství ve třech mikroregionech získáváme dotace na opravy čekáren, chodníků a veřejných prostranství. A čeká nás stavba kanalizace. Minulé pondělí jsme vyhodnotili výběrové řízení, takže na rok a půl máme vystaráno,“ dodal starosta. Obec je také „vstupní branou“ do Toulovcových Maštalí. O zajímavostech regionu se turisté dozví v místním informačním centru, kde se také mohou ubytovat.

Oslava titulu se v Poříčí u Litomyšle uskuteční 17. srpna. A na tuto příjemnou událost se ve vsi už chystají. Chtějí totiž všem hostům ukázat, jak si žijí…


Otázka pro FRANTIŠKA BARTOŠE, starostu Poříčí

Má nejhezčí vesnice v Pardubickém kraji i nějakou bolest?

Problémy budou vždycky, i když na ně nyní v euforii trochu zapomínáme. Řešíme majetkoprávní vztahy. K některým objektům totiž vedou komunikace, které nejsou v našem majetku. Patří státu nebo soukromým osobám. A jsou ve špatném stavu. Pokud je chceme opravit, je to vždycky věc složité administrativy. Dávali bychom peníze do cizího majetku. Snažíme se je proto dostat do vlastnictví obce a cesty lidem opravit. Jinak to musím zaklepat, ale jiné zásadní problémy v Poříčí nemáme.