Elektrokola? Spíše doména krajských měst Hradce Králové a Pardubic. Ale prosadit a rozšířit je po městě hodlá poličská radnice. Podle tamního starosty Jaroslava Martinů je to jedna z cest, jak nabídnout obyvatelům další službu v oblasti volnočasových aktivit a turistiky, kde má město ještě deficit. Atraktivní myšlenka i pro tak malé město, jakým Polička ve srovnání s giganty je, vznikla přitom z naprosto nevinné diskuse, jež vyústila v lavinu nápadů.

"Do budoucna by stojany na elektrokola mohly být v Poličce využitelné, neboť řada starších lidí už elektrokola má."
Marie Tomanová, radní

S ideou na umístění stojanů dobíjejících elektrokola nedávno přišla za radními společnost Kaple s.r.o. ze Žďáru nad Sázavou.
„Nabídka spočívala v tom, že by se ve městě umístil takový stojan napojený na elektrickou energii o napětí 220 voltů. Majitelé kol by si tu dobíjeli svá kola," říká starosta Jaroslav Martinů. Firma však se současným konceptem u radních nepochodila jen vinou zásadní podmínky.
„Myšlenka je to správná, ale nelíbil se nám reklamní panel, který byl podmínkou umístění stojanu a nejspíše komerčně hradí náklady. Rada se na tom neshodla," připomíná verdikt starosta.

Na přímý dotaz Deníku týkající se podoby banneru, však Martinů odpověděl nekonkrétně s tím, že už si její podobu nepamatuje. „Jen vím, že se nám panel nehodil k radnici a nezapadal do našeho historického centra," podotkl.

Ať je to, jak chce, poličští radní začínají od té chvíle zvažovat vybudování vlastního systému stanic na dobíjení elektrokol, případně půjčování bicyklů v rámci vlastního projektu. „Přemýšlíme o tom, že bychom to mohli provozovat sami, což by znamenalo, že by tu byl umístěný i jiný reklamní panel," nechal se slyšet Martinů s dodatkem, že by bylo dobré udělat si analýzu zájmu a využitelnosti. „Avšak v budoucnu by to své využití mít mohlo. Doba si to vyžádá," zamyslel se starosta.

„Jsem přesvědčená, že do budoucna by stojany na elektrokola mohly být v Poličce využitelné, neboť řada starších lidí už elektrokola má. Zatím to nemám podložené průzkumem," uvedla radní Marie Tomanová. Pro zavedení projektu by se vyslovil i kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír, jenž už tuto myšlenku s Martinů probíral.

„Určitě bychom stojany v první fázi uvítali. V té druhé by se dala služba rozvinout i dál. V okolí hradu je řada cyklostezek. Rádi bychom proto cyklistům nabídli tuto službu také v prostorách hradu," dodal Dempír. Stojany a půjčovnu kol už od loňska v okrese jako jediné provozují Svitavy.