Změny, které vloni proběhly v obci na Poličku, jsou znát téměř na každém kroku. Přibyly odpočinkové zóny hned na několika místech vesnice. Také nové komunikace zlepšily přístup k vodárně, hřišti i kostelu. Zprávy hlásí nový rozhlas. Novinky vyšly téměř na pět milionů korun.

„Na několika volných plochách obec z dotace vybudovala oddychové zóny pro místní obyvatele,“ sdělil místostarosta Leoš Vendolský. Odpočinková místa s lavičkami využijí v příští letní sezoně i cyklisté na trase z Poličky do Svojanova anebo rybáři. V obci se totiž nachází káskáda třinácti rybníků a pro rybaření je vhodný pětihektarový Velký stašovský rybník.

Mají si kde hrát

V centru obce přibylo také dětské hřiště. Prolézačky, houpačky i skluzavky využijí především děti. Maminky ocení zase příjemné posezení v pěkně upraveném prostředí. Ve Stašově, který je několik kilometrů dlouhý, není nouze o travnaté obecní plochy. O ty se již několik let starají zaměstnanci obce. Ti mají také díky získaným dotacím z programu obnovy venkova novou sekačku na trávu a křovinořez.

Nové cesty

Vloni také ve Stašově cestáři opravili komunikaci v blízkosti kostela a zcela nově vybudovali další dvě cesty. „Jedna zajišťuje přístup k fotbalovému hřišti. Zvýší tak jeho využití. Druhá vede k vodojemu,“ popsal Leoš Vendolský. Komunikaci k vodojemu, která spolkla největší část loňských investic, obec potřebuje k dopravě prostředků pro úpravu pitné vody pro obyvatele vesnice. Nová cesta vyšla na zhruba milion devět set tisíc korun.

„Díky dotaci jsme vyměnili starý rozhlas za moderní bezdrátový s jednodušší obsluhou přes počítač a možností připojení na integrovaný záchranný systém,“ vysvětlil místostarosta.

První písemná zmínka o existenci osady v místech dnešní vesnice, s původním názvem Dittersbach, rozložené podél potoka Křetínky, pochází z roku 1557. Jde však o mnohem starší lokalitu v průměrné nadmořské výšce 585 metrů. Dnes zde žije zhruba dvě stě padesát obyvatel a za rekreací sem pravidelně míří na tři desítky chatařů a chalupářů.