Váchalova ulice je jedním z ikonických míst Litomyšle. Krátká ulička vede ze Smetanova náměstí směrem k muzeu a sgrafity umí kolemjdoucí vtáhnout do děje Váchalova Krvavého románu, pobavit i poučit. Zejména turisté se tam rádi fotí. Vedení města proto zavedlo na letošní sezonu novinku a večer tam mají auta vjezd zakázán. Chodci si tak mohou vychutnat jedinečnou atmosféru uličky.

„Povedlo se nám Váchalovu uličku oživit. Každý večer od 17 do 21.30 hodin se uzavře automobilům a stane se z ní předzahrádka. A nejen to. Uskutečnil se tam i velký koncert bubeníků ze základní umělecké školy a ulička byla opravdu plná,“ uvedl starosta Daniel Brýdl.

Letošní rok zřejmě nebude poslední, kdy to tam bude žít. „Uvažujeme, že bychom Váchalovu ulici zavírali každý rok. Nejen letos, kdy jsme vyšli vstříc majiteli restaurace a kvůli koronaviru se neplatí zábor. Doprava tam večer není velká a navíc je to jedna z nejkrásnějších uliček ve městě,“ dodal Brýdl.

Večer patří lidem

Váchalova ulice tak přes den slouží dopravě a zásobování, večer pak místním i turistům, kteří si ji budou moci v klidu a bezpečně prohlédnout.

Historie uličky je zajímavá. Na dlouhé uliční fasádě se při rekonstrukci v roce 1998 objevila sgrafita ve formě převedených ilustrací Váchalova Krvavého románu. Původně měla být fasáda krvavě rudá, ale to se nelíbilo památkářům, proto je dnes tlumeně červená. Sgrafita představují ilustrace Váchalova literárního, výtvarného a typografického díla.

Krvavý román si totiž Váchal sám vydal a ilustroval vlastními dřevořezy. Za dílem stojí tým výtvarníků, absolventů a absolventek litomyšlské restaurátorské školy. Přímo nad průchodem v podloubí ilustrace zaštiťuje monumentální titulní list Krvavého románu s pirátskou lodí.