„Slavnostní nástup s prapory zúčastněných sborů je naplánovaný na desátou hodinu. Soutěžní klání vypukne úderem 13. hodiny z radniční věže," zve na setkání Petr Hudský, starosta svojanovského sboru hasičů.

První disciplína bude hromadná, a to roztopení parních stříkaček. Následovat bude plnění kádě, stříkání na cíl, stříkání poslepu a na závěr rozstřelová disciplína pro družstva se stejným počtem bodů.

Zájemci, kteří se do Svojanova přijedou podívat už během dopoledne, si budou moci všechny parní stříkačky prohlédnout zblízka. Každá parnička je unikát. Nenajdou se mezi nimi dvě, které by byly stejné. „Každá stříkačka byla vyrobená podle toho, kolik obec nebo sbor měly peněz. Vyráběly se jedno, dvou nebo třípístové. Každý kus byl originál. Parní stříkačky byly předělem mezi stříkačkami ručními vahadlovými a motorovými. S vynálezem motorů parničky ustoupily," vysvětluje Petr Hudský.

CENA JE NEVYČÍSLITELNÁ
V českých zemích vyráběla parní stříkačky pouze firma R. A. Smékal. Svojanov si jako malá obec v roce 1908 objednal jednopístovou parničku s malým kotlem. Váží 1,7 tuny. Víc než stoletá stařenka je pořád funkční a až na nějaké drobnosti má všechny díly původní včetně kol povozu.

„Na stříkačku byly použité především materiály, které nestárnou, jako měď, bronz, mosaz, litina. Kotel je ocelolitinový, takže podléhá zkáze v kontaktu s vodou nejvíc," popisuje technický klenot Petr Hudský. Údržbu potřebuje jako každé jiné strojní zařízení. Jakou má taková historická stříkačka hodnotu, si nikdo netroufne odhadnout. Podle svojanovských hasičů nevyčíslitelnou. Parnička je i po dlouhých letech kompletní .

Podobných letitých krasavic uvidí návštěvníci setkání ve Svojanově víc. K vidění budou parní stříkačky nejen ryze české výroby, ale i německé a rakouské. Účast na setkání potvrdili a své stroje předvedou i hasiči z Bořitova, Klatov, Kvítkovic, Netolic, Oldřiše, Opočna, Poličky, Roztok u Jilemnice a Semil.

HOŘEL I HRAD
Hasičský sbor byl ve Svojanově založený v roce 1877. Úvahy o jeho založení však předcházely už mnohem dříve, neboť městečko i hrad 3. května 1842 postihl ničivý požár, při kterém zahynulo šest lidí. Rok po této události pořídil majitel hradu Josef Kristen vozovou stříkačku, která byla uskladněná na hradě a měla sloužit i obcím v okolí. „Na jaře 1877 svolal starosta Svojanova Jan Cupal starosty okolních obcí Starý Svojanov, Předměstí, Hlásnice, Trpín, Rohozná a Hartmanice k jednání o založení hasičského sboru. Do sboru se přihlásilo 50 činných a 20 přispívajících členů," uvádí velitel svojanovských hasičů Radek Svojanovský. (pš, kk)