Jedněm není ještě třicet, další mají i třikrát tolik. Spojuje je dvojí – vůle zasáhnout do politiky a bydliště ve svitavském okrese.

Věkové rozpětí místních kandidátů do poslanecké sněmovny je šedesát jedna let. Nejstarší je osmaosmdesátiletá živnostnice Marie Moučková ze Svitav. Jako nestranice kandiduje za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Stejná strana má na kandidátní listině také nejmladší zájemkyni o poslanecký post, sedmadvacetiletou pracovnici zákaznického centra Veroniku Kašpříkovou, členku strany Moravané. Nejmladším mužem je stejně starý truhlář Miloš Kysilka z Litomyšle, člen strany LEV 21 – Národní socialisté.

Touha zapojit se do veřejného dění je zřejmě spjatá zejména s věkem kolem čtyřiceti a padesáti let. Čtyři nebo pět křížků na krku má více než polovina všech zájemců o místo v poslanecké lavici.

Od advokáta přes duchovního, etnografa, kuchaře, lékaře či maséra, skláře až po zdravotníky – na vyjmenování všech povolání, která vykonávají možní budoucí poslanci, není prostor. Nejpočetnější skupinu však tvoří bezesporu podnikatelé a živnostníci. Následují starostové a představitelé samospráv, kterých kandiduje celkem deset. Vyměnit starostenskou židli za poslanecké křeslo jsou ochotni starostové měst Litomyšl, Polička, Bystré a obcí Morašice, Osík a Vítějeves. Tradičně se chtějí do veřejného dění zapojit i pedagogové, kterých napočítáme osm, a tři lékaři.

Největší odvahu aktivně vstupovat do politického dění mají zřejmě lidé ze Svitav. Svitavských kandidátů je sedmnáct. Po osmi svých občanech má na kandidátkách Litomyšl i Polička, sedm je pak z Moravské Třebové. Své spoluobčany mohou za zákonodárce zvolit pak i lidé z dalších patnácti obcí.

SYLVA HORÁKOVÁ