Povinné zimní pneumatiky zatím v Čechách zákon nenařizuje. Nová značka, kterou silničáři umístí ve třech úsecích ale ano. Odborníci vytipovali prozatím silnici první třídy číslo 34 ze Svitav do Poličky, stoupání na „pětatřicítce“ k Hřebečskému tunelu a komunikaci druhé třídy z Pohledů do Křenova.

Umístění nové značky, která nařizuje použití všech čtyř zimních pneumatik, vítají dopravní policisté a silničáři. Modrobílá značka „Zimní výbava“ platí na silnicích v období od prvního listopadu do 30. dubna. „Uvidíme, co změna přinese. Pokud se značka osvědčí, nevylučujeme instalaci i na dalších místech ve svitavském okrese,“ uvedl Jindřich Kabrhel ze správy silnic. Současně si je ale vědom možných problémů. Značka je zákazová, tudíž do značených úseků mohou řidiči pouze na zimních pneumatikách. Pokud je ale nemají, pojedou jinudy,“ upozorňuje na možné komplikace David Švec z dopravního inspektorátu svitavské policie.

Řidiči osobních automobilů se zimními pneumatikami nemívají potíže. „V zimě bych na letních nevyjel. Hlavně aby nové nařízení dodržovali také šoféři kamionů, kteří na sněhu zablokují všechny kopce,“ říká Vojtěch Bartoš z Moravské Třebové.

Potíže s řidiči, kteří si vyjedou na letních pneumatikách na sněhu, řeší rovněž dopravní policisté. „Většinou se jedná o nákladní automobily. Kdo nebude mít vůz v daném úseku přezutý, musí počítat s pokutou. K pneumatikám v případě nehody přihlíží také pojišťovna,“ dodává vedoucí oddělení dopravních nehod Martin Švancara.
Značky rozmístí silničáři již během října, aby si řidiči na novinku zvykli a od listopadu s ní už počítali.