„Všichni víme, jak vypadá situace ve stávajících řetězcích. Z mého pohledu, kdykoliv tam přijdu, tak jsou přeplněné,“ podotkl starosta Moravské Třebové Miloš Mička. Ve městě, kde nežije ani deset tisíc obyvatel, tak vyroste čtvrtý supermarket.

„Nemá smysl stavět další supermarket, když jsou tady už tři. Bude to konkurence pro místní obchodníky. Navíc proč zabírat kvalitní ornou půdu, lepší by bylo využít nějaký brownfield,“ stěžovala si před časem na jednání zastupitelstva Michaela Dokoupilová z Moravské Třebové.

A není sama, komu se plán postavit obchodní centrum nelíbí. Vylidnění náměstí ale podle vedení města rozhodně nehrozí. „Když se podíváme na naše náměstí, tak je tady prodejna drogerie, dvě obuvi, květinářství… Není to standardní náměstí, jak bývalo zvykem, že bylo plné obchodů. Nemyslím si, že by obchodní centrum na kraji města mělo dopad pro stávající obchodníky,“ sdělil Mička.

Ilustrační foto
Obce u Moravské Třebové žádají zmenšení odpočívky u dálnice D35

Na poli u silnice I/35 ve směru na Svitavy tak vznikne supermarket Kaufland a několik menších obchodů. Následně tady město počítá se šesti bytovými domy se 150 byty a 120 rodinnými a řadovými domy a také se zelení.

Pro zbytek území se teprve zpracovává dokumentace pro územní rozhodnutí. Bytové domy bude stavět developer. Za obchodním centrem vznikne pás zeleně a směrem k silnici I/35 se počítá s valem ze zeminy, který bude jako protihluková bariéra. Nájezd k obchodnímu centru je naplánovaný ze Svitavské ulice, kde také investor vybuduje kruhový objezd.

Náklady na úpravu celého území se pohybují okolo 200 milionů korun. Projekt je rozdělený na několik etap. Ta první zahrnuje technickou infrastrukturu, která bude nezbytná pro obchodní centrum. „Jednání s developerem a investorem pokračují. Finálním investorem a pronajímatelem celého retail parku bude společnost RENT Group z Chomutova, se kterou už máme uzavřenou plánovací smlouvu,“ vysvětlil Mička.

Do třeboňského Kauflandu vyrazily davy lidí ve středu na nákup.Kaufland brzy bude i v TřebovéZdroj: Deník/Jitka Davidová

Nově má město dodatek k budoucí kupní smlouvě, který investora zavazuje k vybudování dopravní infrastruktury a inženýrských sítí pro obchodní centrum. S tím souvisí i snížení kupní ceny pozemků. „V místě budoucího obchodní zóny hovoříme o ploše 30 tisíc metrů čtverečních. Cena je tady 1150 korun za metr, takže přínos pro město bude zhruba 35 milionů korun,“ dodal starosta. Kdy bude obchodní centrum hotové, není jasné. Město má pouze neoficiální informace, podle kterých se tak má stát nejpozději do června roku 2024.

Velké odhalení. Vojta Vacek se poprvé viděl v zrcadle s oběma ušima.
Exkluzivně z USA: Vojtíšek z Moravské Třebové už má obě ouška!