Návštěvníci budou moci navštívit lázeňskou promenádu, hudební a divadelní produkci i lázeňské prameny. Připraveny budou již tradičně netradiční lavičky k posezení. Součástí bude i soutěž o nejkrásnější lázeňský klobouk, kostým a lázeňský pár.
Právě lázeňské lavičky jsou pro návštěvníky i samotné obyvatele města příjemným
a velice pěkným zpestřením, které ozvláštní celou Litomyšl. Rozhodně jich po městě není pomálu a letos se lidé mohou těšit na nové přírůstky do sbírky. Pěkné na nich je, že žádná není stejná, protože záleželo na umělci, jak se ji rozhodl vyzdobit či předělat. Každá je tedy jedinečným dílem a společně lemují pomyslnou lázeňskou kolonádu.
Lavičky zaujaly
Během prvního ročníku Lázní ducha rozmístili právě na tuto kolonádu staré lavičky, které se dříve používaly v zámeckém amfiteátru. „Na akci samotnou jsme na ně nainstalovali dektury, které sloužily zároveň jako malířské plátno. Po akci si Litomyšlané velké množství laviček pochvalovali a žádali jejich celoroční umístění," sdělila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Městského úřadu v Litomyšli Michaela Severová.
Staré lavičky by však po městě moc parády neudělaly, proto je nabídli umělcům ke zkrášlení. První lavičky vznikaly v souvislosti s výtvarným sympoziem, které bylo do města svoláno na jaře 2013 Uměleckou besedou. „Její členové Vladimír Gebauer, Pavla Aubrechtová, Jitka Štenclová, Eduard Halberštát, Aleš Lamr a Jiří Kačer, doplnění dalšími výtvarníky Janem Steklíkem a manželi Látalovými tvořili před zraky veřejnosti," pověděla k tomu Michaela Severová. O rok později přibylo šest dalších laviček. Na jejich výrobě se podíleli Arthur Magrot a Alessandra Svatek, Pavel Hošek
a Lukáš Tůma, Zuzana Burgrová a Martina Nosková a Jakub Grets.
Projekt koordinoval Aleš Hvízdal, jehož lavička je umístěna ve Váchalově uličce.
V loňském roce vznikaly hlavně firemní lavičky. Dvě od tiskárny HRG a stejný počet vyrobila příspěvková organizace Zámecké návrší, jednu sešívanou lze naleznout před obchodem s patchworkem.
V rámci akce připravují nové webové stránky, kde si lidé budou moci prohlédnout všechny dosud vytvořené lázeňské lavičky. Možná někoho překvapí, že po městě nenajdou úplně všechny. Je to hlavně kvůli tomu, že některé již dožily a jiné byly označeny za nebezpečné a uklizeny do depozitáře. I v tomto roce se místní i návštěvníci mohou těšit na nové kousky. „Letošní „lavičková sezóna" bude rozdělena na dvě části. V první řadě je třeba stávající lavičky obhlédnout a bude-li to možné a potřebné, tak i opravit. Pokud to již možné nebude, nahradí je lavičky nové," řekla Michaela Severová.