Nadměrný náklad vyjel v úterý večer z oceláren v Kladně. Včera po poledni usadil jeřáb největší a nejstarší sochu Kaddish (Modlitba za zemřelé) do Klášterních zahrad.

Specialisté z Prahy většinou převážejí mostní konstrukce, části větrných elektráren nebo tanky. V úterý večer ale naložili v Kladně dvě umecká díla sochaře Aleše Veselého a vydali se s nimi stovky kilometrů do Litomyšle. „Cestou jsme řešili jen dvě menší kolize, jednu kousek před Litomyšlí. Řidiči nás podjížděli a hrozila nehoda. Jeli jsme jako nadměrný náklad s doprovodem policie a techniků. Do města jsme dorazili asi ve tři hodiny ráno,“ uvedl Jaroslav Doleček z týmu servisního doprovodu. Náklad byl pojištěný v řádech několika milionů korun. Autor Aleš Veselý se o svá díla už moc nebojí. „Kaddish vypadá křehce a také takový je. Když jsme ho převáželi z Vítkovických železáren do parku v Ostravě, myslel jsem si, že jedna cesta stačí. Od té doby jsme ho ale stěhovali nejméně desetkrát. Při cestě se nikdy žádná ze soch nepoškodila. Ovšem tady v Litomyšli hned první den někdo odmontoval z jedné sochy dvě masivní nerezové matice,“ řekl Aleš Veselý. Druhou ze soch, které včera přijely do Litomyšle, je Vstup do zákona. Tu sochař vytvořil teprve před několika dny.

Názvy jednotlivých děl se stále ještě mění. Ve městě bude patnáct soch v místech vybraných architektem Josefem Pleskotem.