Za poslední dny se do republiky vrátilo teplé a slunečné počasí, které láká mnoho lidí na dovolenou. Jednou z možností, kde strávit několik volných dní, jsou kempy. Většina z nich v těchto dnech hlásí mírný nárůst zájemců o ubytování.

„Zvýšený zájem oproti začátku července jsme zaznamenali, ale plno ještě nemáme,“ uvedl Stanislav Novák, jednatel Autokempu Primátor v Litomyšli. Zájemci zde mohou využít chatky, bungalovy nebo vlastní stany, či přívěsy. „Náš kemp už je plně obsazen. Ubytovat můžeme pouze rekreanty s vlastním stanem“ říká Stanislav Stodola z Borové, který kemp provozuje již šestnáct let a nabízí pro hosty ubytování v chatkách s vlastním sociálním zařízením, v apartmánech, ale také ve stanech.

Zastaralé vybavení?
Oblíbenost kempů je stále vysoká, přestože některé vznikaly již v šedesátých letech minulého století. Vybavení rekreačních chat tomu mnohdy odpovídá. Podle slov Stanislava Stodoly je ale nutná kvalita ubytování, aby zájem o tento typ rekreace neklesal. „Proto jsme se rozhodli pro rozšíření našeho areálu,“ upřesňuje majitel. „Nejdříve chceme dokončit víceúčelové hřiště a potom zde vystavět takzvané mobilní domky, které poskytnou veškerý komfort,“ dodává Stanislav Stodola. Podobný typ rekreačních domů je běžný v Americe, k nám se teprve dostávají a jsou například v Praze. Na místo se dovezou jednotlivé části, které se jen poskládají a domky jsou plně funkční. „Je to lepší než opravovat staré chaty,“ dodal Stodola.

Rekonstrukce se dočká také autokemp v Litomyšli, kde by měly zastaralé chaty nahradit pohodlné apartmány. „Nemohu vám ještě říci podrobnosti, vše je v jednání,“ sdělil Stanislav Novák.

Jednou z výhod pro mnoho kempů může být například vlastní bazén přímo v areálu. Lidé tak nemusejí hledat, kam se jet vykoupat a mají to k vodě pár metrů. „Místo jsme si vybrali hlavně proto, že má vlastní bazén,“ upřesňuje Aleš Němec z Jihlavy, proč si jeho rodina vybrala zrovna kemp v Borové. „My jsme tu poprvé a líbí se nám tu. Důvodem je bazén jen kousek od stanu,“ připojuje se Simona Korejtková z Pardubic.

„Bazén pro hosty tu máme už dvanáct let,“ říká Stanislav Stodola z kempu v Borové. Pro veřejnost ale není přístupný. „Místní to vědí, že ho máme pouze pro hosty. Chceme, aby tu měli svůj klid,“ dodává Stodola.

Ubytování v kempech nevyhledávají pouze čeští turisté, ale také cizinci. „Jezdí k nám Francouzi, Dánové, Holanďani, ti jsou nejpočetnější,“ popisuje Stanislav Novák z litomyšlského kmpu Primátor. Vývoj koruny a její stálé posilování ale může být pro provozovatele negativní. „Kvůli silné koruně k nám jezdí cizinců podstatně méně. Přesto zde míváme hosty z Holandska, Dánska i Švédska,“ uzavírá Stanislav Stodola.

PETRA DVOŘÁKOVÁ