Literární práce zhodnotili František Matoušek, středoškolský učitel ve výslužbě z Moravské Třebové, a Květa Korbářová, šéfredaktorka Svitavského deníku. Do krajského kola soutěže postoupily tři práce.

Ze kterých prací porota vybírala, si můžete přečíst. Autorkou jedné z nich je Radka Průšová z Obchodní akademie ve Svitavách. Zvolila téma: V kůži europoslance.

Dnes vítězí mozek nad srdcem

Slýcháme o historických či aktuálních číslech, datech nebo rocích na každém kroku, ale naše neznalost jejich významu a souvislosti se vždy projeví v našem světě nespokojeností, netrpělivostí a především povykem, protože neznáme jejich hodnotu ve společnosti.

Tento příběh pouze zdůrazňuje jejich podstatu a váhu a poukazuje na nadměrně vysoké platy europoslanců, které většinou neodpovídají jejich funkci. Ve světě a mezi lidmi se k nim přiřazuje pojem zákonem labilní pracovníci vrhající se do ohniska napětí, které je hlavně spojeno s jejich ilegálními výdaji a příjmy. Josef byl výjimka. Nemůžeme něco očekávat od europoslanců, když jsme sami k sobě neupřímní a neděláme vše proto, abychom jim porozuměli. Média jsou distributorem informací, ale jen málokdo ví, jestli mají pravdu. Stejný názor na média, o jejich lžích ke skutečnosti, mají i moji přátelé.

Jsem mladý muž, který se jednoho dne vzpamatoval a plnil si svůj sen.

Začalo to mým ekonomickým postavením ve společnosti, které lidé odsuzovali a při jeho vyslovení si představovali hned ty nejhorší myšlenky a soudili jen můj vzhled a postavení.

Jmenuji se Josef Til. Dobrosrdečný, milý muž, kterému nebylo lhostejné, že přes milion obyvatel České republiky se potýká s hranicí chudoby. Roku 2009 jsem se stal europoslancem za Českou republiku, vlastně třicet let po prvních přímých volbách do Evropského parlamentu v roce 1979. O dva roky později jsem spolu s dalšími českými europoslanci utvořil jednadvacetičlennou neziskovou společnost Práce Organizace z Platů, která čerpala své finance pouze ze svých vlastních vydělaných peněz a svou činnost zahájila přibližně s třiapadesáti miliony korun o rok později. Jelikož náš měsíční plat se vyhoupl přes dvě stě až tři sta tisíc korun měsíčně, nebyl pro žádného z nás problém padesát procent, přibližně asi dvě stě tisíc korun, odvést do společného fondu POP.

Snažil jsem se o prosazení a upevnění její pozice. U většiny občanů jsem získal úctu a pokoru. Zde je pár stručných bodů znějících v činnosti POP:
1.Zavede se do příjmů občanovi, který se ocitl na hranici chudoby s ročním příjmem méně než 117 tisíc, což je oproti třem milionům ročně u europoslanců směšná částka, měsíčně pět tisíc korun z fondu POP.
2.Bude se občanovi ČR přispívat celá částka na lékařský recept, který překročil minimální hodnotu pět set korun. Nezávisle na počtu lékařských receptů.
3. Bude se rodinám minimálně s jedním dítětem převádět na účet tisíc korun na placení popelnic a na jídlo, protože po zvyšování DPH v roce 2013 je to nezbytné.
4. Nejdůležitější část se bude zabývat nezaměstnaností lidí v České republice,  která už dnes v roce 2014 dosáhla 8,6 procenta.
Snažil jsem se pomáhat lidem, ale jednoho dne jsem se v televizi dozvěděl, že náš fond POP zmizel a už o něm nikdo nikdy neslyšel. V roce 2014 Práce Organizace za Platy zanikla a pomoc obyvatelům České republiky i funkce europoslance také.

Jelikož lidé byli chamtiví, výbušní, nevděční a pomoc jim po krátkodobém úspěchu této organizace akorát uškodila, začali se bouřit a prohlašovat mě za sprostého manipulátora lidí a společnými silami mě odsoudili za klamání.

Moje naivnost prohrála a bloudil jsem jako duše bez těla, pouze se smutnými vzpomínkami na konec mého období europoslance. Nadále jsem však kráčel za svým cílem a s lidmi nadále spolupracoval i přes jejich vzpouru.

Já být europoslancem, tak tuto společnost zařídím, ale pod podmínkou, že lidé budou znát přesná fakta, čísla a okolnosti a poté si budou utvářet svůj názor. Dnešním faktem je, že společnost vítězí nad jedincem a pomluvy nad spravedlností.

Zajímejme se, bádejme, prosazujme své názory podložené fakty, hledejme kontakty ve světě a budeme těmi spokojenými lidmi milující tuto Zemi.
Chceme být těmi mocnými či těmi obyčejnými? Dáváme přednost pomluvám či faktům? Dává naše bytí smysl nebo pouhou představu? Jsme gramotní či nepozorní?

www.denik.cz/naseevropa