Problém s firmou, která řadu let spravuje domy a byty v Moravské Třebové, vyplul na povrch náhodou.

„Teta mi řekla, ať si zavolám na vodárny, že prý správa neplatí za vodu. Byla to pravda. Dlužíme za celý rok 2020. K tomu máme také tisíce ve fondu oprav, kam si platíme měsíčně 500 korun,“ říká rozčileně Martin Pokorný z Moravské Třebové.

VÝZVA:

Poškozených je v záležitosti správy nemovitostí hodně. Pokud patříte mezi ně, kontaktujte policii nebo skupinu majitelů domů a bytů, kteří se dali dohromady. Najdete je na Facebooku ve skupině Podvody v Moravské Třebové.

Společně s dalšími podvedenými lidmi se snaží už týdny domoci svých peněz. Chodí pravidelně na správu nemovitostí a stále slyší, že peníze poslali nebo je právě posílají.

„Tvrdí, že neví, kdy se peníze ztratily. Třeba za kominíka dlužíme za celý minulý rok. Nepřišel, tak jsem mu volala a řekl, že pokud nedostane zaplacené na ruku, ani nepřijde,“ vysvětluje Eliška Svobodová. Ta čeká na svých 450 tisíc korun.

„Dávali jsme roky do fondu oprav dost peněz, ale nic se neopravovalo. Takže máme hodně naspořeno, ale otázka je, jestli ty peníze ještě uvidíme. Pořád jen slibují, že se na to vrhnou a pošlou a nic,“ dodává Svobodová.

Ředitelka správy nemovitostí nekomunikuje a nehodlá nikomu nic vysvětlovat. „Nic vám neřeknu. Nashledanou,“ reaguje ostře na dotaz Deníku Marcela Tomášková ze Správy nemovitostí Moravská Třebová.

Lidé se tak ne vlastní vinou stali dlužníky a bojí se, že jim odstřihnou elektřinu nebo zastaví plyn. Jen vodohospodářům totiž správa dluží téměř dva miliony korun. close Správa nemovitostí v Moravské Třebové je podezřelá ze zpronevěry. Lidé posílali měsíce peníze na poplatky za energie a další služby, správa si je ale zřejmě nechala pro sebe. info Zdroj: Deník / Iveta Nádvorníková zoom_in Správa nemovitostí v Moravské Třebové je podezřelá ze zpronevěry. Lidé posílali měsíce peníze na poplatky za energie a další služby, správa si je ale zřejmě nechala pro sebe.

„Vzhledem k tomu, že celá záležitost je pro odběratele dotčených nemovitostí nepříjemná, nechceme veřejně sdělovat podrobnosti případu dříve, než budeme s jednotlivými odběrateli o možných řešeních hovořit. I přes nedoplatek neuvažujeme o přerušení dodávek vody,“ ubezpečuje Jana Drábková, generální ředitelka společnosti VHOS Moravská Třebová, která spravuje vodovod ve městě a okolních obcích.

Stovky podvedených

Podvedení majitelé domů a bytů se dali dohromady a bojují. A není jich málo. „Odhadem se jedná zhruba o 600 bytů. Je to Moravská Třebová a okolní vesnice, třeba Boršov, Linhartice, Jevíčko nebo Chornice. Lidé se pořád hlásí na policii,“ tvrdí Svobodová.

Otázka ale je, zda své peníze dostanou zpět. „Myslím, že už peníze neuvidíme. Tak ať je aspoň viník potrestaný,“ podotýká Pokorný.

Případem se už zabývá policie. Vyšetřování potrvá dlouho, poškozených je mnoho.

„Svitavští kriminalisté prověřují hospodářskou trestnou činnost firmy, která měla v Moravské Třebové spravovat služby za několik společenství vlastníků bytových jednotek. Uvedená firma však údajně nehradila služby, které jménem vlastníků jednotek měla. Podle našich informací některá společenství vlastníků od smluv o správě odstoupila, avšak údajně neobdržela peníze z fondu oprav, které jim měly být vráceny,“ potvrzuje policejní mluvčí Markéta Janovská.

Vedení správy nemovitostí z Moravské Třebové čelí podezření ze zpronevěry.