„Město má zákonnou vyhlášku na vybírání poplatků za odpad. Nikde ale není uvedeno, že by za děti měli platit rodiče. Město vymáhá nedoplatek jen po dlužníkovi, a to i v případě, že by šlo o dvouleté dítě,“ říká soudce Okresního soudu ve Svitavách Zdeněk Fric. Ročně řeší okolo čtyř tisíc žádostí o provedení exekucí. Počet dětských se pohybuje v desítkách.

Město Polička eviduje pětatřicet dlužníků mladších osmnácti let. „Pro nás je dlužníkem každá osoba, ať jde o dítě ve věku dvou měsíců. Poplatky vymáháme přímo po něm,“ prozrazuje jedna z pracovnic radnice, která nechce zveřejnit své jméno.

Podobně jako v Poličce postupují v dalších městech. „Evidujeme 325 nezletilých osob, za které rodiče neuhradili poplatek za odpad. Platbu musíme požadovat, jinak bychom porušili zákon. Proto jsme podali návrhy k soudu,“ sdělil Kamil Vařeka ze svitavské radnice.

Změňte zákon

V Litomyšli nyní řeší několik případů. Všechny dluhy jsou za komunální odpad. Radní si myslí, že zákon, který výběr poplatků upravuje, potřebuje změnu. „Neumím si představit, jak to bude vypadat, když někomu bude osmnáct let nabíhat dluh a potom ho po něm budeme vymáhat. Když on za to ani nemůže,“ tvrdí místostarosta Vladimír Novotný.

Pokud dojde k exekuci na nezletilé dítě, vykonavatel rozhodnutí vezme jen jeho věci. Podle zákona nemůže zabavit majetek rodičů.

(ref)