Poradny jsou hojně využívané, protože pro občany to je první instituce, kam mohou přijít s jakýmkoliv problémem, se kterým si neví rady. Poradci se zde často setkávají se zadlužeností obyvatel, letos ke konci října například zodpověděli celkem 1048 dotazů, z toho 349 se týkalo finanční situace klientů: exekucí, insolvence, práv a povinností dlužníků a věřitelů atd.

Dluhy ale často nevyplývají jen z toho, že si musíme půjčit na něco nutného, třeba stavbu domu. Nejednou vypovídají také o tom, že nedokážeme ovládnout své chtění a chceme mít všechno hned. Otázky k této problematice zodpovídá Marta Okrouhlická z občanské poradny v Ústí nad Orlicí.

Dluhů přibývá, proč a koho nejčastěji zasahují?
Problémy s dluhy může mít každý. Časté jsou případy, že manželé si vezmou půjčku na stavbu domu, pak jim do života zasáhne nezaměstnanost nebo snížení příjmu a dlužníci najednou nejsou schopni splácet. Nebo si lidé vezmou půjčku na zboží, které chtějí mít, a nespočítají si, zda tu půjčku vůbec dokážou splatit. Málokomu, kdo podepisuje smlouvu na „rychlou, levnou, výhodnou“ půjčku, které se nám nabízejí na každém rohu a které často vůbec výhodné nejsou, docházejí možné negativní dopady. Lidé obvykle v lákavé představě, co si za peníze koupí, už moc neuvažují o tom, z čeho budou půjčku splácet.

Takže před půjčkou stačí jednoduché kupecké počty?
Ano, obvykle tyto problémy pramení z toho, že si lidé nespočítají dopředu, jaký mají příjem, jaké mají nutné výdaje a kolik jim zbyde na splácení půjčky. Toto musí udělat dlužník i ručitel půjčky. A za druhé je nutná osvěta rodičů, učitelů a jiných autorit, které ovlivňují myšlení dětí. Bylo by dobré jim říkat, že člověk nemusí mít všechno hned a že nemusí dovolit reklamám, aby s ním manipulovaly.

V dnešní hektické době, plné nejrůznějších nejistot, mít něco teď hned a užít si to, je ale pro dost lidí určitá jistota - i když pochybná a krátkodobá.

Ano, je to dnes neobvyklé, ale je dobré si to vyzkoušet – na něco si našetřit, uskrovnit se, počkat a pak teprve si konkrétní věc koupit a bez obav si jí užívat. Jsme zahlceni přemírou zboží, takže ledaskdo může žít v představě, že mít třeba plazmu je „normální“, a proto ji musí mít taky. Ale když člověk dostane něco hned, není přece automaticky o to šťastnější… Všechno má svůj čas a doba šetření má svůj smysl, za ten čas mohu změnit názor, vyspět, přehodnotit své záměry. Hodně záleží také na nás dospělých, zda naše děti přijdou i k jiným informacím než jen z reklam.

Můžete nám říci nějaké ilustrační případy?
Paní po rozvodu a majetkovém vypořádání s manželem přišla do dluhů, a navíc přišla i o práci. Pod tíhou své životní situace se psychicky zhroutila. Zdá se ale, že tento příběh bude mít dobrý konec, protože návrh na oddlužení, který jsme jí pomohli sepsat, byl přijat a mezitím si našla i práci. Jiný případ: manželé měli dostavěný dům a úspěšně spláceli úvěr. Pak pán přišel o část příjmu, takže už nebyli schopni splácet. Rozhodli se dům prodat a přestěhovat se do jiného města do nájemního bytu. Se stěhováním přišel pán o práci a jejich situace se zhoršuje. Nemají práci, nestíhají splácet dluhy, žijí ve městě, kde nikoho neznají. A jsou to lidé jako my…
Pak jsou samozřejmě případy, kdy si lidé berou půjčku neuváženě. Přestože si žijí dobře, mají práci a mají kde bydlet, vezmou si půjčku, kterou pak nejsou schopni splácet.

Jak by se daly shrnout zásady, které je dobré mít na mysli před tím, než si půjčím peníze?
1. Prvotně si rozmyslet, zda věc, na kterou si beru půjčku, potřebuji hned, anebo si na ni ušetřím a pak ji teprve koupím.
2. Sepsat si, jaký mám příjem, jaké mám nutné výdaje a kolik mi zbyde na splácení půjčky. Přemýšlet i o tom, budu-li schopen splácet, když přijdu o práci.
3. Pozorně si přečíst podmínky smlouvy, soustředit se na výši úroku, kolik si půjčím a kolik za to zaplatím.
4. Když už se dostanu do problémů se splácením, je nutné co nejdříve komunikovat s věřitelem. Zajít za ním, vysvětlit svoji situaci (např. ztráta zaměstnání), domluvit se s ním na jiných podmínkách. Není řešením nereagovat na výzvy nebo si nevyzvedávat poštu.
5. Uvědomit si, že novými dluhy ty staré nevyřeším, nevytloukat klín klínem.
6. Možnost podat žádost o oddlužení u soudu. Tento postup je dost náročný a pravidla se zpřísňují, ale v určitých případech to je řešení.

IVA MARKOVÁ

Oblastní charita Ústí nad Orlicí
poradna@orlicko.cz
Občanská poradna
Ústí nad Orlicí:
Ul. 17. listopadu 69
Tel. 465 520 520
Provozní doba: pondělí 8 – 17
čtvrtek 8 – 16
Občanská poradna Letohrad:
Na Kopečku 356
Tel. 465 621 281
Provozní doba: každé liché úterý
9 - 12
Občanská poradna Vysoké Mýto:
Centrum sociálních služeb
Plk. B. Kohouta 914
Tel.: 468 003 465
Provozní doba: středa 9 - 13
Občanská poradna Králíky:
(od 11. 1. 2011)
Prostory Gymnázia a ZŠ
Moravská 647
Kontaktní tel. 465 520 520
Provozní doba:
každé sudé úterý 9 - 12