Jarní práce na polích přibrzdila dlouhá zima. Zemědělci na Svitavsku začnou tento týden. „Nepůjde to ale všude, jen v níže položených oblastech Moravskotřebovska a Litomyšlska," tvrdí ředitel svitavské agrární komory Josef Gracias.
„Začneme setím jarního ječmene. Když to počasí dovolí, budeme na polích dvacet čtyři hodin denně," říká ředitel Agro Kunčina Jiří Šejnoha. Pokud začnou v těchto dnech, chtěli by skončit za dva týdny. „Už teď máme na Svitavsku zpoždění s jarními pracemi zhruba pět týdnů," vysvětluje Josef Gracias.
Nižší výnosy
Pozdní setí jařin se odrazí na horších výnosech obilovin. Budou mít méně času na zrání. „Více nás bude stát i přihnojování, a když pak spočítáme škody, které nám způsobila dlouhá zima, dostaneme se k desítkám milionů korun," odhaduje ředitel Gracias. Běžně mají zemědělci na jarní práce dva měsíce. Letos to musí stihnout za polovinu. Zatím je na polích mokro a i to může být problém. Odnesou to ozimy.
Plísně a choroby
„Nadměrná vláha způsobuje, že obiloviny jsou zasažené různými chorobami včetně plísní," objasňuje ředitel agrární komory Gracias. Zemědělci budou muset více chemicky ošetřovat a někde i znovu pole osít. Současné problémy by se ale na cenách potravin odrazit nemusely. „Ceny ovlivňuje úroda v Evropě. My jsme na trhu malým hráčem. Bude záležet na tom, jak přezimovaly a jak se podaří zaset jařiny ve větších evropských státech. Nepočítáme s radikálním poklesem výkupních cen. Odhadujeme, že budou na stejné úrovni jako vloni," podotýká Gracias. Ztráty způsobené dlouhou zimou půjdou na vrub zemědělců.