,,Toto město považuji za jedno z nejkrásnějších v republice. Cítíme se tu jako doma, je to taková příjemná štace,“ říká herec a režisér divadla Ladislav Smoljak. Ke čtyřicátým narozeninám si divadlo nechalo vyrobit trika s nápisem Končíme, nic nerozjíždět. „To vůbec není míněné, jako že bychom tím výročím zabalili činnost. Z každé hry se vybere nějaká kratší známá věta, kterou pak všichni nosíme na srdci,“ vyvrací dohady o konci divadla Smoljak.

Paralelně se souborem funguje i jeho projekt Studio Jára. Na kontě mají už dvě hry. Vyjíždí na zájezdy s hrou Hymna. Ale na Svitavsko se v dohledné době nechystají. „Hráli jsme ještě dílo Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, ale odešla nám klavíristka na mateřskou dovolenou. Nemáme však za ní adekvátní náhradu,“ říká Smoljak, kterému mimo divadla dělá radost i jeho chata poblíž Slapského jezera. „Kotvím tam se svou plachetnicí a od chaty k vodě to mám pět set metrů. Jezdím tam jako do přírody,“ vypráví o úniku z města.

Kvůli horkému počasí se herci koupali hlavně ve vlastním potu. “Největší odvahu projevili diváci ve Vysokém Mýtě. V nabitém sále bylo hrozné vedro a nedýchatelno. Lidem se dělalo skoro až zle, litovali nás, jak musíme trpět,“ říká Ladislav Smoljak.