„Náramek vás zbaví všech problémů a ještě zhubnete. Stojí jen 50 tisíc korun a to se vyplatí. Vezměte ho i kamarádkám,“ nutí žena v dlouhé sukni zázrak. Naštěstí jen jako. Je to jedna ze scének divadla VeTři, které hraje speciální představení.

„Není to obyčejné divadlo, ale preventivní program pro seniory, který divákům ukazuje, co se jim může stát a radí, jak se vyvarovat problémům s podvodníky,“ vysvětluje policejní mluvčí Hana Kaizarová.

Divadelníci se zážitkovou terapií už navštívili seniory v Poličce, Svitavách a Linharticích. Není to náhoda. Ve svitavském okrese se podvodníkům podařilo v uplynulých měsících okrást hned několik starších lidí. „V Koclířově vybíral falešný kominík zálohu na opravu komína. Do domu se vloudili podvodníci v Sušici u Moravské Třebové, kde hráli osvědčenou hru s odpočtem vody a vracení peněz za energie,“ přibližuje Hana Kaizarová. A případů je mnohem více. Právě divadelní představení má seniory varovat. „Zážitková prevence je účinná. Diváci jsou vtaženi do děje a je to mnohem lepší než mentorování na přednášce. Lépe si ty situace pamatují,“ podotýká policejní mluvčí.

„Dobrý den, jdu na kontrolu velikosti plamínku na vašem sporáku. Je to na příkaz Evropské unie,“ snaží se dostat do bytu babičky v další scénce podvodník. Senioři v publiku se sice smějí, ale zároveň přiznávají, že se s podvodníky setkali nejen na ulici.

„Senioři přikyvují, že spoustu těch situací zažili a divadlo má velký ohlas. Jsou rádi, když přidáme informace a zkušenosti z jiných měst. Učíme seniory, jak se na ulici naučit říkat ne, jak odolat různým prodejcům nebo nabídkám po telefonu, což je někdy velmi těžké. Spousta operátorů na to spoléhá. Vysvětlujeme seniorům, že nemusí nic podepisovat, kupovat, co sami doopravdy nechtějí,“ říká Michaela Marková, herečka z ústeckého divadla VeTři.

A hlavně: „Nebojte se zavolat policii, když si nejste jistí nebo máte strach,“ radí Hana Kaizarová.

Divadlo VeTřihraje v kraji

9.10 v 10.00 Senior klub Nasavrky
9.10. v 15.00 sál Jana Kašpara Pardubice
10.10. v 10.00 Městský úřad Přelouč
10.10 v 15.00 Klub seniorů Pardubice Dubina
22.10. v 14.00 jídelna ZŠ Třebařov
6.11. v 10.00 DPS Chrast,
6.11. v 15.00 Centrum sociálních služeb a pomoci Chrudim
15.11. v 14.30 Centrum sociál. péče Ústí nad Orlicí
15.11. v 10.00 Klub seniorů Choceň