Areál místní střední zahradnické a technické školy se včera dopoledne proměnil v místo, kde hasiči, záchranáři a policisté ukazovali přítomným návštěvníkům své vybavení a výcvik.

„Celá tato akce vznikla velice spontánně. K letošnímu Dnu policie jsme chtěli uspořádat něco v Litomyšli. Dohodli jsme se s vedením a ostatními složkami integrovaného záchranného systému a výsledkem je tato akce. Doufám, že si to lidé užili," řekla policejní tisková mluvčí Anna Štegnerová.

Efektní představení

Pořadatelé nenechali nic náhodě a přehlídku zahájili příletem policejního vrtulníku, který nad diváky několikrát přeletěl a při přistávání srážel dětem čepice z hlav. Policisté se při akci předvedli ještě několikrát. Divákům také nabídli například zatýkání nebezpečných podezřelých a potěšili školáky představením výcviku služebních psů. Po krátkém dovednostním programu psi také doslova ukázali své zuby. Se svými páníčky předvedli, co s ozbrojeným zločincem dokáže udělat dobře vycvičené zvíře.

Vysoké plameny

Zahanbit se nenechali ani ostatní přítomní. Dobrovolní hasiči ukázali požární útok. Jejich profesionální kolegové zase připravili ukázku vyprošťování lidí z nabouraného auta a také oblíbené ohnivé vystoupení.

Záchranáři připomněli lidem základy první pomoci a odborníci z BESIPu s sebou přivezli například speciální brýle simulující účinky drog. „Prevence není nikdy dost. Chtěli jsme lidem připomenout některé věci, které se jim můžou hodit," dodala Vendula Horáková, tisková mluvčí krajských hasičů.