V mateřském centru Krůček si matky prohlédly produkty různých výrobců, kteří nabízejí širokou škálu moderních pracích plen z různých materiálů. Kromě klasické bavlny se vyrábí například z bambusu nebo konopí.
Prezentaci uspořádala Eva Vetchá z Lanškrouna, matka dvou dětí, po kterých nezbydou tuny nerecyklovatelného odpadu. „Nejsem žádný ekolog. Připouštím ale, že díky plenám začínám nyní více ekologicky myslet. Pro látkové jsem se rozhodla především kvůli zdravotnímu hledisku. Žádné jednorázové pleny u nás až do podzimu neměly atest výrobku pro děti do tří let, jelikož jsou hygienickou pomůckou, která jej mít nemusí,“ vysvětlila lektorka Eva Vetchá.
Přestože výdaje na pořízení látkových plen nejsou malé, vyjde taková výbavička na polovičku oproti celkovým nákladům za jednorázové pleny potřebné pro dítě zhruba do dvou let jeho věku. „Vím, že jsou papírové plenky drahé a náročné na likvidaci. Přesto jim dávám přednost, protože nemám čas prát každý den látkové. Chodím totiž při mateřské do práce,“ říká Jana Novotná z Litomyšle.
Matky v Krůčku viděly, že přebalování do látkových plenek je stejné jako do jednorázových. Využívá také zapínání na suchý zip a patentky. Navíc je lektorka naučila opomíjené balení miminek do látkových plen.