Máte dostatek pomůcek, jako jsou respirátory, rouškya další věci? Byla nemocnice připravena?
Situace se v ordinacích praktických lékařů a specialistů dodávkami přes obce s rozšířenou působností postupně lepší. V pondělí jsem dostal čtyři FFP2 respirátory a jednorázové roušky. Další přinášejí po výzvě lékařů do ordinací občané. Ke včerejšímu ránu bylo vybavení v Litomyšlské i Pardubické nemocnici stále nedostatečné. V Litomyšli sestry perou, žehlí plátěné roušky, na pardubické infekci měli ještě v úterý večer místo profesionálních obleků při příjmu možných pozitivních pacientů k dispozici jen igelitové turistické pláštěnky. Na záchranné službě v Litomyšli se situace postupně výrazně zlepšila a vybavení odpovídá konečně evropskému průměru. Nemocnice uvolňují skladové kapacity a od středy by mělo dojít k postupnému navážení materiálu. Situace se lepší díky enormnímu nasazení orgánů po nátlaku zdravotníků. Je to jako mít hasiče, ale nemít pro ně helmy, rukavice a ochranné obleky a poslat je hasit. Něco uhasí, ale hodně se jich popálí. Pandemický plán ČR, který s epidemií podobného typu počítá, jasně hovoří o nutnosti správného odhadu a plánování nákupu a distribuce osobních pomůcek pro ochranu zaměstnanců ve zdravotnictví. Nelze očekávat, že všechny nemocnice budou mít celý rok sklady připravené na situaci, jako je tahle, že praktičtí a soukromí lékaři budou mít zásoby respirátorů. Od toho platíme státu daně, aby na strategické plánování a zásoby dohlížel někdo shora a my mohli klidně dělat to, proč jsme studovali.

Jak jste připravení na příjem pacientů nakažených koronavirem?
Bylo nám nařízeno, že se máme připravit na možnou vlnu nemocných pacientů, kteří budou muset být testováni a ošetřeni v ordinacích a nemocnicích, že se máme řádně chránit. Jedná se většinou o jednorázové pomůcky, kterých je potřeba opravdu masivní množství. Jeden respirátor vydrží maximálně osm hodin, rouška čtyři hodiny, ochranný plášť je jednorázový. Špičkové zdravotnictví znamená mít k dispozici nejen špičkové profesionály, ale i špičkové vybavení a spotřební materiál v dostatečném množství kdekoliv. I v té nejzapadlejší nemocnici, ambulanci, v poslední sanitě v kraji. Ještě v pondělí měli zdravotníci záchranné služby v Litomyšli na obličeji plátěné darované roušky. Osobně jsem si do služby přinesl vlastní nanoroušku, jinak bych na puse jako lékař také nosil úžasnou ruční práci spoluobčanů. Italští kolegové varovali, že je potřeba se připravit, že dojde materiál, o kterém si myslíte, že nemůže vůbec dojít. Jsem v kontaktu s lékaři z Německa, Rakouska, Velké Británie a vím, že tam probíhaly přípravy dlouho dopředu a jsou vybaveni a nyní jen navyšují zásoby. Stále nikdo neví, kolik přijde pacientů. Pár, hodně, mnoho? Přijde vůbec někdo? Doufám, že nikdo, ale musíme být připraveni.

Evropa je připravena a tady zdravotníci prosí o pomoc, ať jim lidé přinesou respirátory, ať jim ušijí roušky. Není to zvláštní?
Odpověď znáte sami. Vláda na úplně tu poslední chvíli s potupnou pokorou nakupuje vědra na hašení ohně od žháře a diví se, že se zdravotníci nechtějí postavit viru z východus ručně šitou rouškou na obličeji, že chtějí čím dál víc respirátorů, štítů, jednorázových obleků, rukavic, dezinfekce. Chtějí takové vybavení, jaké si špičkoví zdravotníci zaslouží. Chtějí pracovat, jak má vyspělá Evropa pracovat v 21. století.

Spolupracujete s lékaři v okrese nebo v Pardubickém kraji? Máte přehled o pacientech s covid-19?
Z mé iniciativy byla sestavena skupina dobrovolníků s názvem COVID-LIT z řad praktiků, specialistů a lékařů naší nemocnice, kteří jsou nad rámec svých povinností a přesčasů ochotni pomoci v případě velkého počtu nemocných s virovou nákazou a respiračními obtížemi v Litomyšlské nemocnici. Jsou připraveni podstoupit riziko, kterému denně čelí italští a španělští kolegové. Ale jen za podmínek, že budou dostatečně chráněni, že dostanou dostatek pomůcek, aby mohli nemocné adekvátně léčit. Jsou to lidé, co mají rodiny, nejsou to žádní hrdinové, kteří si chtějí nalomit vlastní zdraví nebo položit život jen proto, že to někdo nahoře špatně naplánoval, spočítal a zapomněl vynásobit dvěma. Pokud se nakazí nebo onemocní, o pacienty se nebude mít kdo starat. Na Facebooku jsem vytvořil skupinu pro lékaře Pardubického kraje, kde probíhá diskuze ohledně léčby, testování, předáváme informace pro praktiky. Konzultuji se zahraničními i ostatními lékaři v zemi postup příprav. Na základě mé výzvy, kterou jsem adresoval představenstvu nemocnic, zdali by mohlo vydat lékařům přesný plán postupu v případě zahlcení nemocnic pacienty s covid-19, mne kontaktoval generální ředitel Tomáš Gottvald se slibem, že tak učiní do pátku. Doufejme, že se v našem okrese vyskytne co nejméně vážně nemocných, a že zdravotníci i díky štědré pomoci občanů, kteří nosí respirátory na radnice a do nemocnic, situaci zvládnou. Za dvacet let své lékařské praxe jsem již viděl hodně, pracoval jsem v Německu, Anglii, v Čechách i na Moravě a nepřeháním, když tvrdím, že nyní se píší dějiny medicíny a lidstva.

Velmi děkuji za solidaritu občanům Litomyšlska a za práci lékařům, sestrám, sanitářům, záchranářům, lékárníkům, domácí péči a vůbec všem zdravotníkům, kteří stojí v první linii.