Hřebečský tunel zůstane uzavřený až do 30. listopadu. Během devíti měsíců firma opraví stavebně technologické části tunelu. Objížďka povede po celou dobu po staré silnici III/36826 přes Hřebeč, a to i pro autobusy.

Obnova technologií přitom měla být hotová už vloni. Zakázka za sto milionů korun byla sice vysoutěžená, ale přípravy nabraly velké zpoždění a práce by se tak protáhly až do zimy.

Podívejte se na historické fotky z cestování přes Hřebeč, výstavbu tunelu i jeho sanaci po masivním sesunu po povodních v roce 2006:

„Kvůli vysoké technologické náročnosti a rozsahu prací jsme práce přesunuli na březen až listopad roku 2022,“ vysvětlil Richard Hora z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Hřebečský tunel byl otevřen v listopadu roku 1997 a měří 354 metrů. Firma Metrostav začala s jeho stavbou v červnu roku 1994. Nejprve byla provedena průzkumná štola, vlastní ražba úseku o délce 275 metrů probíhala v letech 1995 a 1996. Do provozu byl uveden v listopadu 1997. Jako první tunel v Česku byl ražen Novou rakouskou tunelovací metodou, přičemž jeho nadloží z písčitojílovitých hlín je velmi nízké.

Hřebečský tunel bude nově zařazen do jiné bezpečnostní kategorie, dojde tedy také k modernizaci jeho technologické části. „Počítáme s reinstalací videodetekce a kamerového systému, řídicího systému, požární ochrany a nového LED osvětlení včetně proměnného dopravního značení a světelné signalizace, odvětrání a vzduchotechniky,“ přiblížila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

V plánu je také oprava ostění tunelového tubusu a nového systému izolace proti vodě. „Souběžně plánujeme sanaci sesunutého svahu ve směru na Moravskou Třebovou, který dlouhodobě monitorujeme,“ řekl Hora. Oprava tunelu vyjde na 106 milionů korun a sanace svahu na 42 milionů.

V roce 2006 došlo k sesuvu svahu a tunel byl dočasně uzavřen a svah sanován. V letech 2007 až 2009 prošel tunel modernizací, kdy došlo k rekonstrukci a doplnění jeho bezpečnostního vybavení.