Město vyhlásilo výzvu pro developery na výstavbu bytových domů. Přihlásili se čtyři zájemci, kteří předložili sedm projektů.

„Všechny návrhy jsou kvalitní a rozhodování bude těžké. Je tam ale velký rozdíl v počtu bytů. Některé projekty obsahují padesát větších bytů, další sto menších. O vítězi, který bude svůj projekt realizovat, rozhodne odborná porota,“ uvedl starosta Daniel Brýdl s tím, že musí co nejdříve vybrat nejlepší řešení. Vedení města chce, aby výstavba začala brzy. Návrhy nových domů splňují představy radnice. Všechny domy mají parkování v podzemí, zelené střechy a velké balkony.

Ve městě vznikne nová vesnice

V Litomyšli vznikne zajímavé místo pro bydlení, taková nová vesnice. „Domy budou mít čtyři patra. Příjezd od Poličky nabízí nejkrásnější pohled na Litomyšl, proto tu nechceme výškové budovy. U nemocnice bude také rozlehlý park s protipovodňovými poldry,“ přiblížil záměr Brýdl.

Architekti navíc v lokalitě u nemocnice navrhují obnovit sadovou výsadbu – ovocné stromy, které tam v minulosti byly.

Stěhování 2022?

Otázkou je, kdy budou nové bytové domy u nemocnice hotové. Do prvního jednání zastupitelstva v roce 2020 chtějí radní vybrat a doporučit jeden projekt k realizaci. „V ideálním případě budeme moci občany informovat o nabídce nových bytů na konci příštího roku. K nastěhování by mohly být byty připravené v roce 2021 nebo spíše až 2022,“ dodal místostarosta Radomil Kašpar.

Město nabízí pozemky v lokalitě u nemocnice k prodeji za pevnou cenu 3,36 milionu korun. Při plánování výstavby bytových domů musí investor respektovat okolní zástavbu.

Nedostatek bydlení je jedním z největších problémů Litomyšle. Vedení města se snaží nepříznivou situaci řešit a plánuje pro příští dva roky zainvestování padesáti parcel. Zároveň nabízí developerům tři lokality ke koupi a výstavbě, kde by mohly vzniknout další desítky domů a bytů.

Příprava parcel pro rodinné domy bude pokračovat v lokalitě Na Prokopu. Tam má vzniknout malé náměstí se zelení, dvanáct řadovek, patnáct rodinných domů a potřebná infrastruktura.