Odvázat plachty, sítě, všechny tyče, desky popsat a označit… Dětský pavilon rozebírá firma a během několika dní celou konstrukci odvezou kamiony do Liberce. „Během dneška sundáme plachtoviny a sítě, odmontují se desky. První část ocelových konstrukcí by se měla odvážet do Liberce ve čtvrtek, druhá během příštího týdne. Čekám, že do deseti dnů bude kompletní konstrukce složená u nás a pak přijdou projekční práce. Chceme, aby byl pavilon zpřístupněný ještě před koncem akademického roku,“ vysvětluje Radek Suchánek, prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Technické univerzity v Liberci.

Litomyšl nabízela pavilon na prodej za deset tisíc korun a odvoz. Daleko větší položkou je ale rozebrání a transport. Liberecká univerzita kupuje pavilon za 111 tisíc korun. „To je jen zlomek oproti ceně rozebrání, přepravy a sestavení. Očekáváme, že se s dopravou dostaneme pod 700 tisíc korun,“ podotýká Suchánek. Součástí nákladů je také uvedení prostoru v zámecké zahradě do původního místa. I to musí univerzita zaplatit. „Pozemek není města, patří Národnímu památkovému ústavu. Až se konstrukce odveze, musí se plocha opět zatravnit. Kdysi tu taky bývala velká lípa. Uvidíme, jestli se počítá i s výsadbou nového stromu. Vše je v kompetenci památkářů a náklady hradí univerzita,“ říká Antonín Dokoupil, vedoucí oddělení rozvoje litomyšlské radnice.

Za pár týdnů má stát dětský pavilon v areálu liberecké univerzity. Místo je už dávno vybrané. „Univerzitní kampus se v posledních deseti letech rozrostl o nové objekty, mimo jiné naše slavné centrum pro nanomateriály a pokročilé technologie. V bezprostřední blízkosti těchto dvou objektů se nachází zelený pahorek s výhledem na Ještěd a právě sem pavilon umístíme. Poslouží pro naši univerzitní mateřskou školu, ale očekáváme, že ho využijí nejen děti našich pedagogů, ale i lidé z okolí univerzity,“ dodává Suchánek. Dětský pavilon považuje univerzita za kvalitní architekturu. Univerzitu stavba zaujala svým vzhledem a také příznivou cenou.

V Litomyšli si někteří lidé oddychnou, jiní litují, že originální dětské hřiště zmizí. Už od začátku bylo totiž diskutovaným tématem, které rozdělovalo obyvatele Litomyšle. Hodilo se k památce UNESCO, nebo nikoliv? „Otázkou je, jestli byl projekt na začátku vůbec správně nastavený. Hřiště je dobré, ale možná pro něj mělo být vybrané jiné místo. Já bych ho dal na jiné místo. V Liberci to bude lepší, tam je to v místě, které má kolem sebe jinou architekturu. Bude žít dál a možná lépe než tady v Litomyšli,“ míní Zdeněk Hirnšal, jeden z tvůrců konstrukce pavilonu.

Moderní dětský pavilon od trojice architektů Petra Hájka, Tomáše Hradečného a Jana Šépky stál u zámku v Litomyšli od roku 2015. Byl součástí revitalizace zámeckého návrší, na kterou město získalo evropské dotace. Podle památkářů se pavilon k renesančnímu zámku nehodil a trvali na jeho odstranění, protože uplynula doba udržitelnosti projektu, tedy pět let.