O chátrající budově bývalé dětské nemocnice v Moravské Třebové je rozhodnuto. Půjde k zemi. Ministerstvo kultury totiž objekt nehodlá prohlásit za kulturní památku.

„Za tento výsledek jsem rád, v koutku duše jsem ho očekával, protože kdyby to dopadlo naopak, tak by s tím objektem byl nehorázný problém. Město by péče o něj stála velké peníze,“ okomentoval výsledek téměř rok trvajícího rozhodování ministerstva kultury starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Rozhodnutí ministerstva není dosud pravomocné. Od jeho doručení běží patnáctidenní lhůta pro odvolání. Město je však jediným účastníkem správního řízení. „Budeme pravděpodobně dávat na ministerstvo vyjádření, že se lhůty vzdáváme, tudíž by po doručení mělo rozhodnutí nabýt právní moci. Jakmile se tak stane, budeme dělat další kroky vedoucí k demolici. Představa o využití pozemku zatím není,“ uvedl Izák.

PROJEKT VYŠUMĚL

Naděje na zachování budovy nebo některé z jejích částí, po kterém volá část odborné veřejnosti i diskutující na sociálních sítích, je mizivá. Do ztracena vyšuměl projekt na vybudování geografického muzea, který podporovali někteří opoziční zastupitelé. Podle starosty jeho předkladatelé pouze s menšími úpravami okopírovali někdejší projekt města.

„Nedali k tomu žádnou ekonomickou rozvahu, zřejmě si mysleli, že to na sebe vezme město. Jednou to zkusili, odprezentovali projekt na zastupitelstvu a tím to skončilo,“ vysvětlil starosta Izák.

Možnost, že by se některé části budovy zachovaly, Izák zcela nevylučuje. „Zatím jsme o tom neuvažovali. Jakmile bude demoliční výměr, určitě se o tom budeme bavit. Ale za to, že by se to demontovalo a někde uložilo, ruku do ohně dát nemůžu,“ poznamenal starosta Moravské Třebové.

Na sociálních sítích diskutující v této souvislosti nejčastěji zmiňovali vstupní schodiště. Bez stavebně historického průzkumu, který by odborně zhodnotil architektonické kvality budovy i jejích konkrétních částí, však jde jen o ničím nepodložené laické dohady.