Snad každý z nás má někdy chuť provést důkladnou očistu. Nebudeme se zabývat nyní očistou ani těla zevně, ani ducha. Pojem detoxikace se stává stále užívanější a mnohé ženy řeší problém, jaké formy a možnosti se skýtají v této oblasti. Některé jsou příjemné a spojené spíše s relaxací a dochází například k důkladné očistě kůže. Jiné méně příjemné, ale rozhodně značně účinné provedou detoxikaci důkladně a nastartují v těle procesy, které vedou k velké úlevě s pozitivními zdravotními efekty. Mezi takové procedury patří hydrocolon. Co to je? Je řada žen, pro které tento pojem již dávno není ničím novým. Přesto se nyní zaměřím na to, co tato forma detoxikace může ženám přinést za pozitiva.

Jedná se veskrze o metodu starou, která nyní v moderní podobě nám pomůže překonat důsledky nevhodného životního stylu a nesprávné životosprávy. V záhybech tlustého střeva se dlouhodobě usazují a opouzdřují zbytky stravy. Ty se stávají živnou půdou pro hnilobné a kvasné procesy. Bakterie a kvasinky produkují ve zvýšené míře toxiny, procházející sliznicemi a vstřebávající se do krevního a lymfatického oběhu. Dochází k narušení schopnosti střevní sliznice vstřebávat důležité vitamíny a živiny. Nezdravý způsob stravování při příliš kalorické stravě s převahou masa, živočišných tuků a sladkostí, vytváří prostředí, které je rájem parazitů. Takto zanesené střevo s hnijícími zbytky vytváří proces autointoxikace organismu. Navíc nesmíme zapomínat, že i díky našim stravovacím návykům zaujímáme nelichotivé první místo na světě v rakovině tlustého střeva. A toto je bezesporu krok k jeho prevenci.

Hydrocolon má z pohledu gynekologa celou řadu indikací. Prospěch může přinést ženám, které trpí na chronická plísňová onemocnění, bolesti v kříži, bolesti hlavy a nadměrnou únavu. Rovněž mnoho žen řeší problém s nadváhou. A hydrocolon může být součástí komplexního řešení tohoto problému. Nejedna žena se trápí s chronickými obtížemi s vyprazdňováním, zácpou či nadýmáním. Detoxikace rovněž pomůže v terapii alergií, akné a oslabené imunity. Těžko najít ženu, která netrpí na některé z těchto obtíží. Samozřejmě tato procedura není ( jako koneckonců žádná) samospasitelná. Musí být v komplexu dalších postupů detoxikace těla, ale může být důležitým počátečním impulzem a hybným motorem zahájení této očisty.

Ještě k technickému provedení. Je potřeba nezaměňovat hydrocolon za klystýr. Zatímco u klystýru dojde k čištění jen konečné části střeva u konečníku zhruba dva litry tekutiny, u hydrocolonu pomocí speciálního přístroje a masáží za použití asi padesát litrů k očistě prakticky celého tlustého střeva. Jedná se o metodu prováděnou opět jen vyškolenými zdravotníky. V rukou laiků by mohla být i nebezpečná. Po sérii těchto aplikací se pacienti cítí uvolněně, lehčeji a někdy popisují situaci až jako znovuzrození. Důsledky pro zdraví pocítí řada žen v následujícím období. Ovšem pouze za předpokladu, že přistoupí k dalším krokům v úpravě své životosprávy.

Harald Čadílek,primář gynekologie v Litomyšli