VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti z Ukrajiny poznávaly Malou Hanou

Jevíčko – Poznat krásy Malé Hané, ale zároveň ukázat také něco z kultury své země, přijelo z Korytňan v Zakarpatské oblasti Ukrajiny osm dětí společně s dvacetiletou studentkou a dvěma učitelkami. Jejich poznávací cesta je součástí nově vzniklé spolupráce mezi touto ukrajinskou obcí a městem.

10.10.2017
SDÍLEJ:

Děti z Ukrajiny poznávaly Malou HanouFoto: město Jevíčko

Zakarpatí navštívili krajští zastupitelé společně se zástupci vedení obcí a měst z regionu v lednu letošního roku. „V rámci návštěvy se zástupci Jevíčka domluvili na partnerství s obcí Korytňany, a tak začátkem května podepsala obě místa vzájemnou dohodu o spolupráci, která nezůstala jen na papíře a už nyní má skutečné výstupy,“ říká jevíčský místostarosta Miroslav Šafář. Již v létě navštívila Ukrajinu skupina jevíčských skautů a skautek, kteří navázali spolupráci při zmíněné lednové návštěvě.

V minulém týdnu přijelo do Jevíčka osm deseti až dvanáctiletých žáků korytňanské hudební školy. „Návštěva z Ukrajiny se během čtyřdenního pobytu seznámila s jevíčskou základní školou, gymnáziem i kostelem, navštívila hrad Bouzov a Javoříčské jeskyně nebo se prošla literární naučnou stezku Putování za Krchomilkou,“ přibližuje program návštěvy místostarosta Šafář.

Nechyběla ani prohlídka jevíčské základní umělecké školy, keramické dílna nebo prezentace hasičů. Děti ze Zakarpatí v rámci pobytu předvedly dvě podařená hudební vystoupení obohacená o prvky nejen ukrajinského folklóru.

„Je skvělé, že spolupráce mezi Pardubickým krajem a Zakarpatskou oblastí funguje i v resortu školství. Na začátku října se zúčastníme v Užhorodě setkání u kulatého stolu k tématu odborného školství a věřím, že to pro obě strany bude poučné,“ popisuje krajský radní zodpovědný za školství Bohumil Bernášek.

Spolupráci si pochvaluje i vedoucí odboru školství krajského úřadu. „Řada našich absolventů odchází do zahraničí, proto je pozitivní, že se rozvíjí spolupráce s ukrajinskými školami, jejichž studenti mají zájem u nás studovat i pracovat,“ říká Martin Kiss.

Rovněž místostarosta Miroslav Šafář hodnotí návštěvu velmi pozitivně. Oceňuje také chování dětí. „Po celou dobu pobytu se chovaly velmi mile a vděčně. Také vzájemné vztahy v jejich kolektivu byly velice kamarádské. Návštěva z mého pohledu splnila svůj účel také proto, že byly do programu zainteresovány všechny školy a řada místních organizací,“ vyjadřuje uspokojení Miroslav Šafář a dodává, že spolupráce mezi oběma obcemi bude pokračovat i nadále.

Na příští rok město plánuje pro změnu návštěvu českých dětí na Zakarpatí nebo společný letní tábor.

Autor: Jiří Šmeral

10.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO uspělo ve volbách. Jeho pardubický lídr Martin Kolovratník se znovu stal poslancem. Získal 4 996 preferenčních hlasů.

Na Svitavsku je vítězem voleb hnutí ANO

Houbař je nezvěstný, policie po muži pátrá.
2

Houbař byl nalezen v Trstenici, podle policie je v pořádku

V Janůvkách má polovina voličů odvoleno

Janůvky - Nevelká obec nedaleko Křenova patří z pohledu počtu oprávněných voličů k nejmenším na Svitavsku. V pátek kolem sedmé hodiny večer bylo v malé volební místnosti v budově obecního úřadu plno.

V Udánkách se volí v hospodě

Udánky/Moravská Třebová - V místní části Udánky mohli voliči spojit příjemné s užitečným. Volební místnost totiž sousedí se sálem místní hospody.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Volební účast v Jevíčku za první den předstihla ostatní města

Jevíčko – Páteční volební účast v malohanácké metropoli předstihla i větší měst na Svitavsku. Ve dvou volebních okrscích přímo v Jevíčku přišlo rozhodnout o budoucím složení poslanecké sněmovny dvaačtyřicet procent oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení