V dětském domově tak pokračuje transformace péče o ohrožené děti. Personál spolu s dětmi brzo definitivně opustí budovu bývalého sirotčince a přestěhuje se do jednotlivých bytů a domů. Pardubický kraj projedná investiční záměr výstavby rodinného domu s bytovou jednotkou 5+kk a administrativním zázemím na pozemku v Poličce, blízko k centru města.

„Po vstřícném jednání s vedením města jsme se dohodli na tom, že si některé byty v Poličce pro naše potřeby pronajmeme a jeden domek postavíme. Stávající budovu dětského domova má město v plánu následně zbourat a na jeho místě postavit byty, kterých je v tuto chvíli nedostatek,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Transformace péče začala v Poličce přestěhováním první skupiny dětí do bytu v Pomezí.

„Potom jsme ve spolupráci s městem získali další byt do pronájmu. Počet dětí v jedné rodinné skupině se obecně pohybuje mezi čtyřmi až osmi, ovšem s ohledem na potřeby dětí bychom se chtěli pohybovat spíše na spodní hranici. V současné době je v hlavní budově už jenom šest dětí a vedení domova,“ uvedl radní Pavel Šotola.

V Litomyšli, ulice Na Lánech, došlo vlivem dešťů k sesutí svahu
V Litomyšli došlo vlivem dešťů k sesutí svahu

Kraj chce stavět na svém pozemku v lokalitě Bezručova, kde právě probíhá bytová výstavba. „Rodinný domek bude mít dvě podlaží se samostatnými vchody. Dole bude bytová jednotka s pobytovou částí a čtyřmi pokoji, koupelnou a WC, v patře pak zázemí pro zaměstnance. V objektu je navržen také prostor pro ukládání kol a terasa. Předpokládané náklady se před výběrovým řízením pohybují kolem jedenácti milionů korun,“ upřesnil náměstek hejtmana Roman Línek.

(zk)