Paní ředitelka

Prvním rokem zastává náročnou pozici ředitelky desenské mateřinky třiadvacetiletá Anna Jílková, která vystudovala vysokou školu. „Mám na starosti dvacet jedna dětí. Pomáhá mi školnice, která je sváží z okolních obcí,“ říká Anna Jílková. Není jedinou tzv. omladinou ve vesnici s tři sta dvaceti obyvateli.

Už od roku 1957 pěstují na Desné požární sport. Ve výchově hasičů se zaměřují na děti. „Základy položili tehdy desetiletí kluci, kteří se stali přeborníky kraje. Nyní je ve sboru dobrovolných hasičů třicet žen, sedmdesát mužů a více než dvacet dětí,“ říká starostka Hana Flídrová, která žije hasičinou skoro třicet let. V minulosti působila u hasičů jako strojnice a nyní jezdí po soutěžích ve svitavském okrese jako rozhodčí. K hasičům přitáhla také své syny.

Myslivci táhnou

V Desné nemají mladí lidé moc příležitostí. Fotbal se tu nehraje a do hospody se nedá chodit každý den. Vloni se přidalo pár mužů k myslivcům. „Našemu nejmladšímu členovi, Miroslavu Motyčkovi, je dvacet dva let,“ uvedl Václav Severa, hospodář mysliveckého sdružení v Desné. Koníček myslivosti se většinou dědí v rodinách. Stejně jako hudební nadání.

„V obci jsme dali dohromady malý dechový orchestr. A o hraní mají zájem i malí kluci. Například rodina Lipavských slušně zásobuje muzikanty celé okolí,“ dodává místostarosta Jaroslav Kopecký. Desenští zastupitelé navíc připravují pro mladé manžele startovací byty a parcely pro stavbu rodinných domů.