„Svojanov je mojí srdeční záležitostí,“ vyjadřuje svůj vztah k památce kastelán. A v jeho práci je vidět, že jí dělá srdcem a rád. K desátému výročí svého působení si nadělil i vůbec největší rekord v počtu návštěvníků. Na hrad jich přišlo 57 tisíc.

A na co je kastelán nejvíce pyšný? „Nejvíce si cením nové interiérové instalace v hradním paláci a Domě zbrojnošů. Pro nejbližší roky plánujeme zásadní restaurování nástropních maleb v pokojích paláce,“ přibližuje Miloš Dempír.

„Deset let na Svojanově mi do života dalo mnoho zkušeností. Za tuto dobu prošla určitou proměnou nebo obnovou bez nadsázky každá část hradu. Všechny opravy hradu byly po konzultacích se zástupci památkové péče vedeny tak, aby hradu navracely podobu z druhé poloviny 19. století, což je poslední historická vývojová fáze celého komplexu. Při nástupu jsem nevěřil a ani nedoufal, že se podaří realizovat tak rozsáhlá a komplexní obnova areálu. Z hradu stal známý a oblíbený výletní cíl návštěvníků nejen z Pardubického, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina, ale i z dalších koutů naší republiky a ze zahraničí,“ říká.

V neposlední řadě je kastelán hrdý na to, že se podařilo hrad otevřít i tělesně postiženým návštěvníkům. V loňském roce byly vybudovány speciální okruhy pro zrakově a sluchově postižené návštěvníky. „Tak jako Svojanov není pro hendikepované osoby zařízený žádný jiný památkový objekt u nás,“ upřesňuje Dempír.

Velké plány má kastelán i do budoucna. „Věřím,že budu mít prostor k realizaci dalších stavebních akcí. Z těch nejvýznamnějších je to obnova interiéru bývalých koníren v areálu předhradí a jejich přeměna na výstavní galerii, zajištění statických poruch na zdivu renesančního paláce, na hradbách vnitřního hradu a na zdivu kolem gotické zahrady a restaurování nástropních maleb z 19. století v interiérech hradního paláce,“ uzavírá Miloš Dempír.