„Akce ke Dni Země se zrodila z iniciativy pracovníků záchranné stanice Zelené Vendolí. Díky nim zde rovněž vznikla v loňském roce výstava dravců, kterou postupně rozšiřujeme,“ uvedl kastelán hradu Miloš Dempír. Ve voliérách v prostorách pevnostního hradebního okruhu tak příchozí uvidí výry, puštíky, kalouse, krkavce nebo motáky. Podle kastelána sokolníci vždy patřili k hradům. Žádné dochované dokumenty však neuvádí podrobnosti, které by upřesnily tradici sokolnictví na Svojanově. V současné době v areálu našli azyl ptáci, kteří by kvůli svému hendikepu v přírodě těžko přežili.

Zelené Vendolí

„Do záchranné stanice se dostávají dvě skupiny zvířat. Buď jsou to mláďata, která by ve volné přírodě zahynula, neboť jsou zvyklá na lidi. Dále se jedná o poraněná zvířata,“ vysvětluje Martina Knížková ze Zeleného Vendolí. Nejčastěji se starají o zraněné ptáky, kteří se střetnou s projíždějícími automobily nebo zavadí o dráty elektrického vedení. Z dravců se k nim dostávají často káňata nebo poštolky. Ve stanici však pečují rovněž o pěvce, výjimkou není ani srnčí zvěř nebo zajíci.

Chovatelé z mláďat vytvářejí páry, jejichž potomky vypouštějí do přírody. „V současné době sedí na vejcích samice raroha velkého. Ve Vendolí máme jeden z třiceti hnízdních párů tohoto ptačího druhu v České republice,“ přibližuje raritu Martina Knížková.

Kromě dravých ptáků nechyběly na Svojanově o víkendu kvízy a poznávačky v domě zbrojnošů.