Zisk z koncertů festivalu poslouží k financování jejich pobytu v denním stacionáři v Litomyšli, který bude nahrazovat povinnou školní docházku.
Jak vypadá život osmnáctiletých sester a jejich rodiny? Podívejte se na časový deník. Běžný všední den je převážně stejný a probíhá periodicky. Holky mají daný řád, ve kterém je zahrnuta návštěva speciální školy a volný čas.

Den dvojčatům začíná v 6.45 hodin, kdy vstávají a připravují se na odvoz do speciální školy. Musí se najíst a obléknout, což sama nezvládnou a je tedy nutná pomoc někoho z rodiny.

Na osmou hodinu jedou do školy, kde tráví čas do třičtvrtě na dvanáct. „Po vyučování jsme si holky odváželi domů, kde jsme se jim věnovali. Nedávno ale začaly jezdit na druhou odpoledne do stacionáře. Asistentky je ve škole ustrojí a převezou. Ve stacionáři tráví svůj čas do půl čtvrté, odkud si je odvážíme domů," popisovala maminka děvčat Jana Štanclová.

Čas, který holky tráví mimo domov, využívají velmi prospěšně. Chodí na rehabilitace, masáže, tzv. míčkování, bazální stimulace, procvičování jemné motoriky, muzikoterapii, canisterapii (terapie se psy) a plavání. V rámci výuky také navštěvují kino, výstavy a jiné kulturní akce. Dny musí mít pravidelný řád, víkend jej nabourává a to holkám nesvědčí.

Ihned po příchodu ze školy obědvají. V jejich jídelníčku jsou běžná jídla, která se namačkají, rozmixují či nakrájí. Mezi ta nejoblíbenější patří guláš a omáčky, především rajská.

Obědem pro holky začíná odpoledne doma. Jelikož je dopolední školní činnost hodně vyčerpá a unaví, chodí si lehnout. Také doma s nimi jejich blízcí určitým způsobem cvičí a rehabilitují. Po spaní je tedy čeká polohování. Poté už následuje zábava v podobě hraní. Inspiraci k rehabilitaci pomocí jednodušších cviků čerpá rodina v lázních, v nemocnici nebo ve škole. Na speciální a náročné cviky je domluvená rehabilitační sestra.

Večer se řídí především momentální náladou dvojčat. Neprobíhá stereotypně jako ostatní části dne. Za pomoci někoho z rodiny se holky umyjí, převléknou a spát jdou, až se jim chce. Většinou je to kolem desáté hodiny večerní. Jejich tělo nevyžaduje nijak dlouhé spaní, proto se může stát, že se v noci probudí a musí se na chvíli zabavit nějakou hrou. Pak zase bez problému usnou ve svých speciálních postelích s hrazdami, které zabraňují pádu.

Víkend narušuje zažitý koloběh dnů. Rodina se snaží vymýšlet spoustu aktivit, protože dvojčata neustále vyžadují nějakou činnost. Aby se rozšiřovalo jejich smyslové vnímání, je tu snaha o co největší počet her. Navštěvují se také s ostatními blízkými z rodiny. Víkend lze přirovnat k volným dnům u ostatních rodin, jen s rozdílem, že některé věci je nutno podřídit potřebám obou sester. Většinou se jedná o čas na jídlo, přepravu apod.

Chtěli byste děvčata podpořit děvčata a osladit jim život? Přijďte na některý vánoční koncert festivalu Hudba pomáhá. Nejbližším koncertem je vystoupení Dana Bárty & Illustratosphere 5. prosince od 20 hodin v M-clubu ve Vysokém Mýtě. Další připravené koncerty má skupina Parkoviště pro velbloudy, a to v Litomyšli 14. prosince a ve Vysokém Mýtě 25. prosince.

ILONA HOLOMKOVÁ