Od rána totiž vybraná oddělení otevřela dveře veřejnosti. Zvědavci mohli zajít do míst, kam by za normálních okolností nejspíš na návštěvu vůbec nechtěli. Například na rehabilitaci.

„Dnes se lidé u nás můžou podívat na vybavení našeho oddělení a seznámit se s metodami, které používáme při cvičení s pacienty po mozkových příhodách a ortopedických operacích," vysvětlila primářka Markéta Tušlová.

Jako jedni z prvních se sem přišli před desátou hodinou dopoledne podívat malí návštěvníci z mateřské školky. „Těm ukážeme cvičení na ploché nohy, podíváme se i na to, jaké mají držení těla," dodala Markéta Tušlová.

Děti velice zaujala cvičebna plná malých i velkých míčů, které pacienti používají při rehabilitaci. Návštěvníci se mimo jiné podívali i na přístroj pro nácvik chůze. Ten je určený například pro lidi po mozkové mrtvici.

Zájemci se mohli podívat i na další oddělení, například do zázemí radiologie, kde se nachází CT, rentgen nebo ultrazvuk. Na návštěvníky se přichystali i na gynekologii, ortopedii a na hematologicko-transfuzním oddělení.

Velkým lákadlem byla i preventivní stanoviště, na kterých nabízeli odborníci rady i různá bezplatná vyšetření. „Já sem jdu na znaménka. Prý je tady kontrolují, tak se chci ujistit, že to moje je v pořádku," uvedla návštěvnice Petra Jílková. Ta se do nemocnice na den otevřených dveří vydala i kvůli tomu, že zde očekávala menší fronty než v ordinaci.

Na pihy pozor

„Jsme tady v rámci osvěty. Vysvětlujeme lidem, na co se mají zaměřit při kontrolách pih a znamének," uvedla Marta Lépešová, doktorka z kožního oddělení. Zájemcům je prohlédla přímo na místě. O radu však neochudila ani čtenáře Svitavského deníku. Na co si mají dávat pozor?

„Melanom má asymetrický tvar a neostře ohraničené okraje. Rozdíl je i v barvě. Odstín hnědé není v jednom tónu. Může mít i náznaky do černé a červené. Zároveň bývá větší než pět milimetrů, ale i drobné černé tečky můžou být počínající melanom. Dalším znamením je vývoj, tedy to, že se piha nějak mění. Například roste, krvácí, svědí, mění barvu nebo se podezřele leskne," poradila Marta Lépešová a dodala: „Když se lidem něco na pihách a znaménkách nezdá, tak by měli navštívit kožního lékaře."

Dnu otevřených dveří se také zúčastnily ženy, které chtěly varovat před rakovinou prsu. „Chceme tady upozornit na to, že existuje screening a že by ženy měly chodit na pravidelná vyšetření," sdělila Alena Lašková, jež pracuje jako laborantka na mamografii.

Společně s ní se preventivní akce zúčastnily i zástupkyně hradecké pobočky Mamma help centra. Přítomné si pod odborným dohledem mohly na modelu vyzkoušet, jak si mají samy doma dělat pravidelné kontroly.

„Myslím si, že je dobré, že před tím takhle varují, třeba si kvůli tomu některá žena bulku najde. Já jsem si tím sama prošla, takže vím, jaké to je," nechala se slyšet jedna z přítomných.

Pro lidi si personál představil ještě celou řadu dalších aktivit. Ty však oproti původnímu plánu nenalezli v parku, ale přímo v budově nemocnice. Návštěvníci si například mohli nechat změřit nitrooční i krevní tlak, naučit se základy první pomoci, otestovat si správné mytí rukou a dozvědět se vše potřebné ohledně dárcovství krve a plazmy. K vidění byla i malá retrovýstava zdravotnických pomůcek, které se v praxi používaly v minulých dekádách.

Své dveře otevřela i nemocniční lékárna. Lidé tak měli možnost nahlédnout do prostorů za kasou, které jsou normálně veřejnosti skryté. Mohli tedy vidět laboratoře i sklady plné léků. Pracovnice lékárny také zákazníkům nabízely k ochutnání vitamíny a pastilky.

Barevná i přátelská

Na otázku, proč se rozhodli tuto akci uspořádat, odpověděla zástupkyně ředitele Zdenka Fenclová: „Snažíme se držet hesla barevná a přátelská nemocnice. Chtěli jsme dát lidem z Litomyšle i okolí možnost, aby se k nám přišli podívat. Od loňského až do letošního června tu například probíhala velká rekonstrukce čtyř budov. Pacienty by také mohlo zajímat to, že nemocnice některá oddělení dokázala vybavit novými přístroji a postelemi. Byla to investice v řádu dvaceti milionů korun z evropských dotací."