Zemědělská technika s transparenty v angličtině čekala na evropské komisaře cestou z pardubického letiště do Litomyšle. Zemědělci umístili k silnici plakáty s nápisy požadujícími férové podmínky podnikání. „Členové Agrární komory a Zemědělského svazu využili toho, že se do města sjíždějí čelní představitelé Evropské unie. Chtějí tak upozornit na fakt, že je Česko jedinou zemí Evropské unie, která nastavuje svoji agrární politiku nepřátelsky k produkčnímu zemědělství a ohrožuje tak svoji potravinovou soběstačnost,“ informoval Zemědělský svaz České republiky.

U zámku pak na politiky čekali další protestující, a to s píšťalkami a vlajkami, ale současně tu byly i desítky příznivců Evropské unie.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Odpoledne se na zámeckém návrší objevila skupina demonstrantů s vlajkami. „Co se tady děje, je vlastizrada,“ podotkl jeden muž. U zámku se objevil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a demonstranti se zaměřili na něj. Z pokřikování se vyvinula diskuze o očkování proti covidu. „Kvůli vám jsme nikam nesměli. Nesouhlasím s povinným očkováním, k tomu nás nedonutíte,“ nadával jeden z mužů, kteří diskutovali s ministrem. Válek se rozhovoru s lidmi nebránil, ale žádal slušnou diskuzi bez vulgarit. „Proč na mě útočíte. Máte dotaz, rád vám ho zodpovím,“ vysvětloval ministr Válek a snažil se demonstrantům objasnit neškodlivost očkování. Na průběh poměrně rušné diskuze dohlíželi členové Antikonfliktního týmu a také policisté.

Večer pak vyvrcholil zásahem policistů přímo na koncertu Smetanovy Litomyšle, kam se dostali dva aktivisté s transparenty.