Mezinárodní expozici doplní koutek inspirovaný Řeckem. Tvůrce z tříletých učebních oborů inspiroval oheň s dominující červenou a oranžovou barvou a průsvitně bílý led. Přestože letošním trendem jsou vánoční aranžmá v kombinaci černé a bílé, studenti maturitního oboru zůstávají věrní přírodnímu stylu nejen u vazeb. Navíc vytvořili z učebny japonskou zahradu.

„Jsme připraveni, takzvaně na počkání, vyrobit aranžmá v jakýchkoli barevných variantách z materiálů, které si návštěvníci vyberou,“ říká zástupkyně ředitele Eva Klabanová. I pro ty náročné vyrobí luxusní výzdobu vánočního stolu se živými květy orchidejí, růží, gerber či chryzantém.

Naopak v přízemí budou k dostání drobnosti pro radost nebo vánoční hřbitovní vazby. Studentka Lenka Vaňková se aktivně podílí na výstavě již podruhé. Vánoční výstavu navštívila poprvé s rodiči v deváté třídě.

 

Tento víkend se po třinácté přemění třídy Střední zahradnické školy v Litomyšli na výstavní prostory Mezinárodní vánoční výstavy floristiky a vánočních vazeb.

Návštěvníci budou moci shlédnout tradiční i extravagantní vánoční aranžmá vyrobená šikovnými prsty nejen třemi stovkami zdejších studentů, ale i žáků z partnerských škol ze čtyř zemí Evropské unie.

Z Francie se představí Střední škola Lyceé Agricole z městečka Beaunne la Rolande, Itálii zastoupí nejmenší a nejseverněji položená Střední škola Instituto Agricoltura z Croda, z polského Ostrzesowa ukáže své umění Rzespól Szkol a ze Slovenska přijede delegace Stredné zahradnické škola Piešťany, proslulá především výjimečnou kvalitou výuky floristiky.

Mezinárodní expozici doplní koutek inspirovaný Řeckem. V dalších dvou expozicích prvního patra inspiroval tvůrce z tříletých učebních oborů oheň s dominující červenou a oranžovou barvou a průsvitně bílý led. Přestože letošním trendem jsou vánoční aranžmá v kombinaci černé a bílé, studenti maturitního oboru zůstávají věrní přírodnímu stylu nejen u vazeb, ale navíc vytvořili v jedné z učeben japonskou zahradu.

„Jsme připraveni, takzvaně na počkání, vyrobit aranžmá v jakýchkoli barevných variantách z materiálů, které si návštěvníci vyberou,“ říká zástupkyně ředitele Eva Klabanová a dodává: „I pro ty náročné vyrobíme luxusní výzdobu vánočního stolu se živými květy orchidejí, růží, gerber či chryzantém. Naopak v přízemí budou k dostání i drobnosti pro radost nebo vánoční hřbitovní vazby.“

Studentka techniky Lenka Vaňková až z Broumova se aktivně podílí na tvorbě výstavy již podruhé a svěřila se Deníku: „Vánoční výstavu jsem navštívila poprvé se svými rodiči, když jsem byla v deváté třídě. Vždy jsem ráda pracovala s přírodninami, ale to, co jsem uviděla ve škole, mne natolik nadchlo, že jsem se sem přihlásila ke studiu. V prvním ročníku jsem jen nasávala atmosféru, loni jsme celé dva dny věnovali přípravě konkrétních vazeb, ale letos pravidelně již téměř celý měsíc vytváříme objekty do expozice. Jako studenti třetího ročníku už pracujeme dle vlastní fantazie a máme k dispozici širokou škálu materiálů.“

I tentokrát bude výstava spojena se dnem otevřených dveří, proto se na chodbách budou mísit budoucí, současní i bývalí žáci školy. V mnoha květinářstvích širšího regionu se můžete setkat s floristy, kteří získali mnohé dovednosti právě v Litomyšli.

Jednou z nich je i Pavla Smetanová z Kamenné Horky, která říká: „Našla jsem uplatnění ve svém oboru, což mě velice těší. Ve své praxi využívám znalosti ze školy, především pokud vytvářím extravagantnější věci, které se postupně stávají žádanější.“

Ať už jste profesionál nebo se vám jen líbí atmosféra přicházejících Vánoc, nechte se okouzlit v budově školy na ulici T. G. Masaryka, která bude otevřená veřejnosti v neděli 16. 12. od 9 do 18 hodin a v pondělí 17.12. od 8 do 15 hodin.