Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) upozorňuje, že ne všichni prodejci mají zajištěn dovoz, uskladnění i prodej zeleniny tak, aby byla zaručena její kvalita. Problém je, že poškození mrazem nemusí vždy spotřebitel běžným pohledem při nákupu odhalit.

Vady takto poškozených produktů se projeví až doma, když se vyrovná teplota potraviny s okolním prostředím. Většinou se změní konzistence plodů, dojde ke ztrátě typického vybarvení a v neposlední řadě i ke změnám chuti. Rostlinná pletiva jsou v důsledku působení mrazu zcela poškozena, a tím dochází k nežádoucím smyslovým, jakostním a mikrobiologickým změnám (hnilobným procesům).

Výsledkem zdánlivě výhodného nákupu za přijatelné ceny je pak zklamání a zboží putuje mnohdy do koše. Změnu typického zabarvení je možné při pečlivém výběru odhalit v prodejně. Jde o signál, že ovoce namrzlo během transportu, či bylo špatně skladované.

Ještě citlivěji na nízké teploty reagují brambory, které začínají sládnout už při teplotě plus dva stupně Celsia. Namrzlé brambory se vůbec prodávat nesmějí a musejí se skladovat při teplotách nad touto hranicí.

SOS upozorňuje spotřebitele, aby si hlavně zboží prohlédli před tím, než je koupí. Řady nepříjemných překvapení by se mohli lidé vyvarovat, kdyby pečlivěji vybírali.

(zr)