Za první rok radnice na stavbu domova pro seniory ušetřila zhruba dvacet milionů korun. Na únorovém jednání zastupitelstva by mělo dojít ke schválení výrazného nárůstu peněz, a to na 69 milionů korun. Do částky jsou započítány daňové příjmy Litomyšle a vratky z nerealizovaných projektů a úspor.

Desítky milionů

„Je to relativní úspěch. Litomyšl měla asi před třemi lety schválený velmi výhodný úvěr, takový se už dnes nedá sehnat. Projekty, které jsme měli v rozpočtu, jsme platili z úvěru. A naopak finance z rozpočtu dáváme na tento speciální účet. Navíc na domov pro seniory budeme dávat příjmy z úsekového měření, takže částka bude na konci roku ještě vyšší,“ sdělil starosta Litomyšle Daniel Brýdl s tím, že v zastupitelstvu ohledně úspor táhnou za jeden provaz.

V letošním roce ale musí zastupitelé vyřešit otázku, jak domov postaví. Variant se nabízí více. Bude to jenom investice a provoz města, spolupráce, nebo domov postaví investor? „Investoři se nám už hlásí. Musíme ale cestu vybrat pečlivě a bezpečně. Jsme otevřeni možnostem. Musíme dobře posoudit poměr cena a čas,“ podotkl starosta Brýdl.

Náklady na výstavbu domova pro seniory se pohybují okolo 230 až 240 milionů korun. Město stále shání další zdroje financování, ať už dotace, nebo nabídky od soukromých subjektů.

„Za úvahu stojí oslovení obcí z obvodu Litomyšle o pomoc. Jejich potřební občané zajisté budou zařízení také využívat, podaří-li se stavbu zrealizovat. Jinak nám hrozí, že při započtení nárůstu ceny práce a inflace budeme na výstavbu šetřit desítky let,“ upozornil zastupitel za KSČM Vítězslav Hanzl. Vedení města ovšem s oslovením obcí v okolí nepočítá.

Vlak ano, domovy ne

Od státu může město získat dotaci v řádech desítek milionů korun. „Musím říci, že stát se chová poměrně macešsky. Dává na papíře 50 milionů korun, ale ve skutečnosti to je jenom asi 35 milionů korun. Přitom díky zákonům předepisuje přísné normy. A pokud má vláda pět miliard na to, aby senioři mohli cestovat vlakem, tak by bylo vhodné, kdyby více podporovala výstavbu domovů pro potřebné a nemohoucí,“ řekl Brýdl.