Finanční úřady vycházejí lidem vstříc a mají mimořádně prodloužené úřední hodiny každý den vždy do osmnácti hodin. Fronty se na finančních úřadech ale netvoří. „Lidé chodí průběžně, silnější to bylo jen v pondělí,“ řekl Miroslav Štyndl, ředitel Finančního úřadu v Litomyšli. Podle ředitelky Lenky Vašíčkové Fořtové je to stejné také na úřadě v Moravské Třebové. I na svitavský úřad přišlo nejvíce lidí v pondělí. „Po posledním víkendu vždy přijde na úřad nejvíce lidí,“ dodal Miloslav Kopřiva ze svitavského finančního úřadu.

Bez front

Finanční úřad ve Svitavách stejně jako ostatní finanční úřady ve všech okresních městech byl otevřen také minulou sobotu. „Možnost podat přiznání v sobotu využilo devatenáct lidí a podali sedmašedesát daňových přiznání,“ sdělil Miloslav Kopřiva.

Před lety nebylo nejlepší nechat vše na poslední chvíli. Museli jste se připravit na to, že si počkáte. Ale v úterý na chodbách svitavského finančního úřadu prošlo jen několik lidí. „Přišel jsem kvůli jiné záležitosti, ale daňové přiznání nenechávám na poslední chvíli,“ řekl Leoš Vendolský ze Stašova. Kvůli práci přišla později Anna Kuklová. „Dělám to, jak mi to dovolí práce a můj čas. Nenechávám to na poslední chvíli, jsem zodpovědná. Z toho, že by tady byly fronty, jsem strach neměla,“ řekla Anna Kuklová z Bystrého.

Pracovníci finančních úřadů zajížděli také do menších obcí. Lidem tak umožnili získat informace o změnách v daňových předpisech a zároveň také pomohli při vyplnění daňového přiznání. A lidé měli možnost samozřejmě rovnou daňové přiznání v těchto místech podat. Dnes toho mohou využít obyvatelé Jevíčka, v budově městského úřadu od osmi do sedmnácti hodin. Lidé mohou podat daňové přiznání také elektronicky na České daňové správě. Nebo ho zaslat elektronicky na finanční úřad pomocí datové schránky. Formuláře je možné odeslat kdykoliv, v jakoukoliv dobu bez ohledu na úřední hodiny. Další možností je přiznání pouze elektronicky vyplnit, poté vytisknout a zaslat na finanční úřad poštou.

Sankce

Pro veřejnost pořádají finanční úřady i školení, jak podat daňové přiznání přes internet. Přesto tuto službu zatím moc lidí nevyužívá. „Přiznání přes internet podalo minimum lidí, je to v jednotkách,“ dodal Miroslav Štyndl. Stejné zkušenosti mají také ve Svitavách.

Těm, co nestihnou podat daňové přiznání do pátku, a zpozdí se o pět pracovních dnů, podají ho tedy do osmého dubna, nehrozí sankce. Peníze musí mít na účtě finanční úřad nejpozději do čtyř pracovních dnů po termínu, tzn. do sedmého dubna. Kdo lhůtu nedodrží a podá ho opožděně, může dostat pokutu ve výši minimálně pět set korun, maximálně pět procent ze stanovené daně. S tím, že ani tato částka nesmí být vyšší než tři sta tisíc korun.