Ředitelství silnici a dálnic zvládlo zřejmě poslední překážku pro zahájení stavby obchvatu Svitav na silnici I/43. Krajský úřad Pardubického kraje vydal stavební povolení pro stavbu Hradec nad Svitavou, která výrazně uleví obyvatelům Svitav od tranzitní dopravy. Stavební povolení visí na úřední desce kraje a je možné se proti němu ještě odvolat. Na rozdíl od řady jiných staveb nových silnic ale tento úsek zatím neprovází zásadní spory s odpůrci stavby. Jedná se o stavební povolení na 24 objektů včetně hlavní trasy, už dříve ředitelství získalo povolení na další stavby, například přeložky silnic nižších tříd.

Stížnost zamítnuta. Stavba obchvatu Svitav se blíží
VIZUALIZACE: Stavbě obchvatu Svitav už konečně nestojí nic v cestě

Na konci října zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže návrh firmy Metrostav Infrastructure na zrušení tendru. Firma se totiž domáhala zrušení výběrového řízení kvůli netransparentnosti. Ředitelství silnic a dálnic obdrželo šest nabídek, s nejnižší cenou za téměř deset kilometrů nové silnice přišlo sdružení firem Eurovia a M-Silnice. Jeho nabídka ve výši 786,9 milionu je na 63 procentech ceny předpokládané (1,25 mld. Kč). "Finalizuje příprava podpisu smlouvy s vítězným sdružením, aby se mohlo na začátku příštího roku začít stavět. Hotovo má být v roce 2023," sdělil generální ředitel Radek Mátl.

Přeložka uleví jednak řidičům a hlavně obyvatelům, kteří bydlí blízko stávajících silnic I/43, I/34 a II/366, které vedou centrem města. Silnice I/43 navíc prochází úzkými a nízkými podjezdy pod tratěmi Brno – Česká Třebová a Žďárec u Skutče – Svitavy. Podjezdy jsou vedeny jako dopravní závada. Nově se silnice s tratěmi vůbec křížit nebude. Novostavba má mít téměř deset kilometrů, součástí bude osm mostů, dvě mimoúrovňové křižovatky a šest protihlukových stěn. Silnice I/43 je hlavní spojnicí východních Čech s Brnem.

Vizualizace budoucího obchvatu Svitav.
VIZUALIZACE: Už definitivní termín? Řidiči na obchvat Svitav vyjedou v roce 2023