Ředitelství silnici a dálnic zvládlo zřejmě poslední překážku pro zahájení stavby obchvatu Svitav na silnici I/43. Krajský úřad Pardubického kraje vydal stavební povolení pro stavbu Hradec nad Svitavou, která výrazně uleví obyvatelům Svitav od tranzitní dopravy. Stavební povolení visí na úřední desce kraje a je možné se proti němu ještě odvolat. Na rozdíl od řady jiných staveb nových silnic ale tento úsek zatím neprovází zásadní spory s odpůrci stavby. Jedná se o stavební povolení na 24 objektů včetně hlavní trasy, už dříve ředitelství získalo povolení na další stavby, například přeložky silnic nižších tříd.

Na konci října zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže návrh firmy Metrostav Infrastructure na zrušení tendru. Firma se totiž domáhala zrušení výběrového řízení kvůli netransparentnosti. Ředitelství silnic a dálnic obdrželo šest nabídek, s nejnižší cenou za téměř deset kilometrů nové silnice přišlo sdružení firem Eurovia a M-Silnice. Jeho nabídka ve výši 786,9 milionu je na 63 procentech ceny předpokládané (1,25 mld. Kč). "Finalizuje příprava podpisu smlouvy s vítězným sdružením, aby se mohlo na začátku příštího roku začít stavět. Hotovo má být v roce 2023," sdělil generální ředitel Radek Mátl.

Přeložka uleví jednak řidičům a hlavně obyvatelům, kteří bydlí blízko stávajících silnic I/43, I/34 a II/366, které vedou centrem města. Silnice I/43 navíc prochází úzkými a nízkými podjezdy pod tratěmi Brno – Česká Třebová a Žďárec u Skutče – Svitavy. Podjezdy jsou vedeny jako dopravní závada. Nově se silnice s tratěmi vůbec křížit nebude. Novostavba má mít téměř deset kilometrů, součástí bude osm mostů, dvě mimoúrovňové křižovatky a šest protihlukových stěn. Silnice I/43 je hlavní spojnicí východních Čech s Brnem.