Rozhodne se vláda Havránkovou vyvlastnit, nebo počká? Co si myslíte vy? HLASUJTE V ANKETĚ zde.

Vláda v pondělí na svém možná předposledním zasedání rozhodla, že Ludmilu Havránkovou zatím nevyvlastní a počká, jestli se uzdraví a navrhne náhradní termín podpisu dohod o směně jejích pozemků potřebných pro dostavbu dálnice D11 do Hradce.

Pokud měla nejznámější statkářka doposud obrovské množství zastánců, kteří jí podporovali v boji o své pole, její obstrukce posledních dní s touto popularitou mohou řádně zamávat.

S dohodami totiž souhlasila a chybělo jediné: přijet je do Prahy ve čtvrtek minulý týden podpsat. Místo toho se ráno omluvila, že je zdravotně indisponována, a od té chvíle nekomunikuje. Nezvedá ani telefon, ačkoliv je ústy jejího advokáta Pavla Černohouse „v domácím léčení“.

Od něj se také moc nedozvíte. „Zdravotní stav farmářky podpis dohod neumožňuje. Náhradní termín podpisu dáme vědět, až to stav farmářky dovolí,“ řekl. Otázku Deníku, zda je Havránková na tom opravdu tak špatně, že nemůže ani učinit několik podpisů pod již parafované smlouvy, nechtěl komentovat.

Vláda přitom už minulý týden farmářce vzkázala, že je schopna poslat notáře se smlouvami za ní, do Plačic u Hradce Králové. I to odmítla.

Přesto se v pondělí vláda rozhodla, že ještě pár dnů počká.

Premiér Jan Fischer a ministr dopravy Gustav Slamečka se shodli, že rozhodnutí o vyvlastnění platí. Jak ale dodal ministr dopravy, vzhledem ke zdravotním potížím selky „má celá situace lidský rozměr“, ministerstvo proto kroky vedoucí k vyvlastnění nepodnikne „hned zítra“. „Je šance, že se ještě paní Havránková ozve,“ uvedl premiér pro ČTK.

Podle kuloárových informací Deníku se tato slova dají vykládat jako jednoznačný vzkaz farmářce: Dokud jsme tady, máte šanci se nám ještě ozvat a připravené dohody, se kterými jste sama souhlasila, podepsat. Za zhruba 14 dní, až nastoupí nová vláda Petra Nečase, může být vše jinak a vyvlastnění budete blíže než nyní.

Proce vyvlastnění byl totiž jen pozastaven. Vláda původně stanovila, že pokud dohody nebudou podepsány do minulého čtvrtka, bude farmářka vyvlastněna.

Padla i varianta, že by svou část smluv podepsala separátně aspoň sestra Havránkové Jaroslava Štrosová, která s farmářkou vlastní jeden ze směňovaných pozemků.

Podle dřívějších vyjádření Havránkové vyjednavačům ve skutečnosti nejde o dostavbu dálnice, ale o to, kde budou stát sjezdy k jednotlivým developerům kolem dálnice. Jak minulý týden napsal týdeník Respekt, lukrativní pozemky kolem D11 u Hradce Králové vlastní finanční skupina J&T a firma Unimex miliardáře Jiřího Šimáněho. Společnosti by zde chtěly vystavět obchodní centra. Klíčovou záležitostí zůstává, kde bude vybudována křižovatka a sjezd z dálnice. Ten byl při vyjednávání s Havránkovou překreslen o kilometr dál, aby farmářka přišla o méně svých polí.

Spor kvůli dálnici D11: Jak šel čas…

Spor se vleče již 16 let, více ale ale řešil až v posledních čtyřech letech.

• 1. února 2006 – Město Hradec Králové oznámilo, že je připraveno směnit s farmářkou své pozemky za její parcely pod budoucí D11. Farmářka ze čtvrti Plačice chce za svá pole náhradou jiné, na nichž by mohla dál hospodařit.

• 19. prosince 2006 – Otevřen úsek D11 z Poděbrad k Hradci Králové. Dálnice kvůli nevykoupeným pozemkům končí šest kilometrů před městem.

• 25. června 2008 – Havránková odmítla návrh Toplánkovy vlády, aby si za 10 hektarů polí nutných k dostavbě D11 vzala peníze. Vláda jí nabídla stejně velkou plochu polí na jiném místě a navíc finanční kompenzaci do 48 milionů korun. Havránková dál požadovala ornou půdu, celkem 250 hektarů.

• 15. října 2008 – Vláda schválila dohodu mezi státem a Havránkovou. Podle dohody by měl stát farmářce dát zhruba 253 hektarů státních pozemků. Pozemkový fond by směnou porušil zákon o majetku ČR, takže následující úřednická Fischerova vláda dohodu zamítla.

• 19. října 2009 – Stát kvůli snaze o dohodu posune o klilometr dálniční křižovatku u Hradce, nebude tudíž potřebovat 10 hektarů farmářky, ale jen tři.

• 8. února 2010 – Vláda se přiklonila k dohodě s Havránkovou,kdy by za své tři hektary dostala od státu jiné tři hektary s finančním dorovnáním podle znaleckých posudků. Navíc měla statkářka dostat dalších 130 hektarů státních pozemků do pronájmu výměnou za nynějších 70 hektarů.

• 9. dubna 2010 – Vládní vyjednávači se shodli s Havránkovou na textech smluv. Problematickým zůstal jen jeden pozemek, který Havránková vlastní napůl se sestrou Jaroslavou Štrosovou. Syn a zároveň advokát Štrosové David Štros řekl, že stát nabídl výměnou nepřístupný a bezcenný pozemek.

• 24. května 2010 – Vláda dospěla k názoru, že dohoda s Havránkovou a Štrosovou není možná, a odhlasovala vyvlastnění pozemků. Rozhodnutí kritizuje hradecký primátor Otakar Divíšek, farmářku chce podpořit u soudu.

• 1. června 2010 – Štrosová souhlasí se směnou sporné parcely, stát zastavuje vyvlastňování a dolaďují se smlouvy.

• 24. června 2010 – Termín podpisů smluv, farmářka ale onemocněla a od té doby nekomunikuje.

• 28. června – Ministerstvo dopravy vyzvalo Havránkovou, aby navrhla nový termín podpisu smlouvy o pozemcích pro dálnici D11. Je ještě šance na dohodu, ačkoliv zároveň platí vládní rozhodnutí o vyvlastnění pozemků.