Ředitelství silnic a dálnic vypsalo zakázku na stavbu nového železničního mostu na trati Brno – Česká Třebová. Chce se tak vyhnout komplikacím při stavbě dálnice D35 v příštích letech v okolí Svitav a využít chystaného omezení provozu na trati Česká Třebová – Brno od prosince letošního roku.

"Železniční most přes budoucí dálnici D35 bude stát v místě nynějšího nástupiště vlakové zastávky Svitavy-Lačnov, to tak bude posunuto severním směrem, až za přilehlý železniční přejezd," informovalo ŘSD.

V úseku u Litomyšle už je o dálnici také jasno:

close Detail úseku dálnice D35 u Svitav info Zdroj: ŘSD zoom_in Detail úseku dálnice D35 u Svitav

Odhadovaná cena za nový most je 137 milionů korun. I když má být hotový příští rok, řidiči po dálnici budou jezdit podle aktuálních odhadů až v roce 2025. Ta se má začít stavět v průběhu příštího roku. 

Správa železnic v daném úseku nepočítá s žádnými úpravami na trati. Provoz tu od konce příštího roku poklesne v souvislosti s opravou trati mezi Brnem a Adamovem, kde dojde dočasně k úplnému zastavení provozu. V úseku ze Svitav do České Třebové budou vlaky jezdit během výstavby po provizorním jednokolejném mostě.

Projeďte se po plánovaném úseku dálnice D35 kolem Svitav virtuálně už nyní:

| Video: Youtube
 

Na most je už vydané stavební povolení a ŘSD už vypsalo i výběrové řízení na zhotovitele. Brzy ŘSD podá žádost o povolení pro samotnou dálnici D35 v úseku Janov – Opatovec. ŘSD odhaduje náklady na 11,7 kilometru dlouhý úsek D35 na 4,34 miliardy korun. Už v polovině července bylo rovněž vypsáno výběrové řízení na zpracování záchranného archeologického průzkumu.

"Už 13. srpna bylo vypsáno výběrové řízení na zhotovitele mostu. Realizace mostu se totiž plánuje v předstihu (kvůli plánované výluce na železnici) od ledna 2022. Předpoklad podání žádostí o stavební povolení na stavbu samotné dálnice v úseku Janov - Opatovec je letos v říjnu," uvedlo ŘSD. V trase už byla vykoupena více než třetina potřebných pozemků.