V kmeni vzrostlého buku objevil zarostlý dalekohled starý desítky let. Ojedinělého kousku, který zřejmě pochází z doby druhé světové války, se ujal jeho přítel, umělecký řezbář Jaroslav Beneš z Loštic na Šumpersku. V jeho dílně nyní na půl přírodní exponát získává novou podobu.
Přes šedesát let starý strom ukrýval dalekohled desítky let. Navzdory povětrnostním vlivům zůstal ve výborném stavu. Dřevař jej objevil náhodou. „Kácel buk. Naštěstí ale dopadl na zem takovým způsobem, že dalekohled o nic nezavadil a nerozbil se. Když pak řezal metrové klády, přišel na to, že je v něm dalekohled zarostlý,“ popisoval Jaroslav Beneš. Jak dlouho strom své kuriózní tajemství ukrýval a za jakých okolností se na něm dalekohled objevil, už dnes zřejmě nikdo přesně nezjistí. Řezbář i nálezce si ale myslí, že pochází z válečných časů. „Za druhé světové války tady nedaleko spadlo britské letadlo. Můžeme se domnívat, že z něj dalekohled vypadl, nebo že spadl pilotovi, když se katapultoval,“ nastínil řezbář jednu z možných variant.
Stejně tak jej ale podle Jaroslava Beneše zavěšený na stromě mohl zapomenout myslivec nebo voják, který lesem za války procházel. Kdo dalekohled vyrobil, ale zůstane tajemstvím. Výrobní číslo je totiž ve dřevě zarostlé.
Loštický řezbář nejprve ojedinělý kus dřeva ošetří a zakonzervuje. Poté bude směřovat do rukou kováře, který musí kmen stáhnout, než si jej nálezce doma vystaví. „Je to krásné, když dřevo žije a je v něm ještě navíc kus historie,“ doplnil Beneš. Řezbář, a mimo jiné také autor známého loštického betlému už sice rarit, které umí příroda vytvořit, viděl nespočet, s podobně výjimečným nálezem se ale ani on zatím nikdy v životě nesetkal.