Čeká nás zhruba čtyřicet osm kilometrů. Ze Svitav zamíříme na Lačnov. Jedeme po silnici první třídy, tak si dáme pozor na auta. Poblíž Lačnova se nachází hlavní evropské rozvodí Černého a Severního moře, které tvoří historickou hranici Čech a Moravy. Není tu tedy nouze o hraniční kameny. Míříme dál většinou po silnicích druhé a třetí třídy.

Nad rybníky v Opatovci mezi novou zástavbou se dochovalo několik původních usedlostí. Za Opatovcem, částí Starý Valdek, a v okolí Královy zahrady za Opatovem vede trasa po široké šotolinové cestě. V lese na křižovatce mezi Opatovcem a Semanínem načerpáme nové síly na odpočívadle U sv. Antoníčka.

V Semaníně si můžeme prohlédnout barokní kostel sv. Bartoloměje s dřevěnou zvonicí. Vydáme se dál do České Třebové. Staré osídlení dokládá pozdně románská rotunda sv. Kateřiny z první poloviny 13. století, která byla původně středem vsi. Je jediná dochovaná v Pardubickém kraji.

Před námi je jediné náročné místo na trati, a to čtyřkilometrové stoupání po silnici serpentinami na kopec Kozlov. Vyhlídka z rozhledny ale za námahu stojí. Z nejvyššího bodu na trase u vysílače na kopci nad Semanínem vede táhlé, ale přehledné klesání po lesní silničce do Janova. V obci nepřehlédneme kostel sv. Filipa a Jakuba či barokní bránu se sochami svatých. Přijíždíme do Mendryky. Zde nás zaujme lovecký zámeček a proti němu rokoková kaple.

Další šlápnutí do pedálů a a jem na Gajeru s novorománskou kaplí. Nedaleko obce se opět nacházejí hraničníky. Před námi už je jen kousek cesty. Vracíme se přes Starý Valdek kolem jízdárny, rybníků zpět do Lačnova. Po příjezdu do Svitav můžeme plánovat další výlet.

Zajímavosti na okruhu:

Ze svitavského panství přejedeme pozemky litomyšlského opatství kolem Starého Valdeku a Semanína. Dostaneme se do kopcovité krajiny České Třebové. Klidná březová alej na Kozlov s překrásným rozhledem na daleké okolí dává tušit, že místo je umělcům zaslíbené. Není divu, že si jej oblíbil i Max Švabinský. Okolí Janova, Gajeru a Mendryky si však v ničem nezadá. Zde se totiž odehrál příběh Jiráskovy Lucerny. Avšak zámeček kněžny v Mendryce se nedochoval.

(kk, raf)

Na okruhu využité trasy

4033 Svitavy obchodní dům Centrum ve Svitavách (0,4 km); neznačeno obchodní dům Centrum ve Svitavách odbočka na ulici Zadní v Lačnově (1,2 km); 4033 Lačnov Česká Třebová (17,65 km); 4050 Česká Třebová Kozlov (5,3 km); 4047 Kozlovský kopec rozcestí nad Janovem u Zlaté studánky (4,0 km); 4144 rozcestí u Zlaté studánky Janov (3,5 km); 182 Janov Opatovec (7,6 km); 4033 Opatovec odbočka k nádraží ČD ve Svitavách (6,35 km); neznačeno odbočka k nádraží ČD obchodní dům Centrum (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum náměstí Míru (0,4 km).