Celá cyklostezka by měla stát podle odhadů kolem čtyřiceti milionů korun. Města počítají s dotací od Státního fondu dopravní infrastruktury. „Počítáme s tím, že kolem čtyřiceti procent nákladů budeme muset zaplatit ze svého," ujišťuje starosta Kortyš.

Práce na prvním úseku už na jaře

V těchto dnech už má Litomyšl pravomocné stavební povolení na délku přes jeden kilometr. „Začít chceme v květnu. S dokončením úseku počítáme v říjnu letošního roku," sděluje starosta Litomyšle.

Druhou část svého úseku mezi Tržkem a osadou V Lukách, v délce jednoho a půl kilometru, chce město postavit v příštím roce. „Žádat o dotaci můžeme až na přelomu letošního a příštího roku, takže proto realizace až v roce 2014," vysvětluje Jaromír Drábek z odboru místního a silničního hospodářství Městského úřadu v Litomyšli.
Poslední, nejdelší úsek své části stavby, více než dva a čtvrt kilometru, musí zatím Litomyšl odložit. „Problémem je majetkoprávní vypořádání pozemků," říká Michal Kortyš.

Cyklostezka mezi Litomyšlí a Vysokým Mýtem by měla zajistit především bezpečnější pohyb cyklistů. „Počítáme, že když bude hotová, budou po ní lidé jezdit do práce na kole a děti do škol," věří starosta Litomyšle. Tato cyklostezka není jediná, kterou město připravuje.

Na kole bezpečněji do Poříčí

Další cyklostezku chce město mezi Litomyšlí a Poříčím. „Projekt už máme hotový, teď se k němu vyjádří starostové dotčených obcí," sděluje starosta Kortyš.
Cyklostezka povede z Litomyšle přes Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd až do Poříčí. 
„Její stavba by měla stát zhruba padesát milionů korun," odhaduje litomyšlský starosta. Pro část budoucí cyklostezky využijí místní komunikace. Někde ale budou muset být postavené nové cesty. Pokusí se ji propojit Oseckým údolím s cyklostezkou v Nedošíně.

Třetí cyklostezka, se kterou město počítá, propojí Litomyšl se Svitavami. „U ní ještě nemáme přesně určené, kudy povede," tvrdí Michal Kortyš. Sám je zastáncem trasy, která se vyhne obcím Benátky, Čistá a Trstěnice, upřednostnil by raději vést ji krajinou. Tato stezka pro cyklisty přijde na dvacet milionů korun.