Turisté mají od počátku dubna k dispozici cyklopůjčovny. Ve vybraných železničních stanicích si mohou zapůjčit jízdní kola. Od letošního roku je půjčovna bicyklů také ve Svitavách a v Poličce.

Již měsíc mohou lidé využívat půjčovny bicyklů na vlakových nádražích. Od počátku dubna nabízejí tuto službu České dráhy také ve svitavském okrese. Navázaly tak na úspěšné projekty z loňského roku, kdy je otevřely na Chrudimsku a Orlicku. „Cyklopůjčovny byly zřízeny jako doplňková služba. Nabízíme výlet vlakem, následně výpůjčku kola a výlet do blízkého či vzdálenějšího místa,“ uvedla Eva Medunová, manažerka Českých drah.

Utajená novinka

Půjčovna je dobrým nápadem, ale lidé by ji ve Svitavách a v Poličce rozhodně nehledali. Nevědí o ní. „Je to pro mě novinka. Půjčovna se hodí, kdybychom chtěli vyrazit třeba na cyklostezku,“ uvedla Lucie Papáčková z Opatova. Informovanost je mezi lidmi nulová. „Nevím o tom, že by na nádraží půjčovali kola,“ řekl David Krejčí z Kamence. Pracovnice v obou stanicích potvrdily, že si kolo prozatím nikdo nepůjčil. Možná by pomohlo, kdyby byly půjčovny označené alespoň cedulí.

Kola si lidé mohou vypůjčit na vlakových nádražích celkem v šestnácti místech Pardubického kraje. „Občanům a návštěvníkům Pardubického kraje se tak přiblíží mnoho zajímavých míst s využitím cyklistických tras,“ vysvětlila Eva Medunová. Dráhy tak chtějí podpořit cestovní ruch v kraji.

Zamluvit předem

Pro oblast Pardubického kraje mají drážní cyklopůjčovny k dispozici čtyřicet nových kvalitních jízdních kol, z toho jedna třetina jsou kola dětská. V některých stanicích, jako jsou i Svitavy a Polička, je ale nutné, aby si zájemci kolo předem zamluvili. „Objednávka musí být provedena nejpozději dvacet čtyři hodin předem,“ řekla manažerka. Pracovníci drah pak zajistí, aby bylo kolo v požadovaný den k dispozici. „Při výpůjčce musí zákazník předložit dva osobní doklady, občanský průkaz, cestovní pas a podobné. Dále složit vratnou zálohu,“ popsala postup manažerka Českých drah.

Společně s kolem si zájemci mohou vypůjčit také dětskou přilbu. Povinná výbava na opravu kol je automaticky u bicyklu. Vypůjčené kolo turisté vrátí buď tam, kde si ho půjčili, nebo v jiné stanici, kde je v provozu cyklopůjčovna. Nejen turisté si bicykly mohou ve vlakových stanicích půjčovat až do konce měsíce října.